Градовете в Сибир идеално подхождат за реализирането на проекти по технологията блокчейн в руски условия, обяви за вестник „Известия” виден руски банкер. Според председателя на управителния съвет на Внешэкономбанк Сергей Горков Сибир е „уникален регион на Русия, сякаш създаден за IT хъбове.
Такива реки като Об, Енисей и Лена дават колосални възможности за достъп до евтина електроенергия. Студеният климат дава възможност да се намалят разходите за охлаждане на сървърите”. Според банкера излишъкът от енергия в Сибир може да се насочи към „производство” на криптовалута.
Технологията за разпределение по сметки (distributed ledger technology - DLT) или блокчейн е в основата на виртуалната валута или виртуалната парична единица. Сравнително малък кръг от хора с мощни компютри или мрежи са свързани специално за производството (майнинг - копаенето) на биткойн.
Според данните на Digiconomist’s Bitcoin Energy Consumption Index към 20 ноември за производство на биткоини са отишли 29.05 тераватчаса електроенергия.
От началото на годината в тази зона от всички страни са използвали повече електричество от 159 отделни страни, включително и по-големи, като Ирландия и Нигерия. Само през последния месец използваната електроенергия за тази цел е скочила с 30%.