Консервативен католик; тъмночервен германофоб; агресивна евроскептичка и младок-центрист – това са четиримата основни кандидати на президентските избори във Франция, първият тур от които се провежда днес. Балотажът ще бъде на 7 май.
Сигурността и отношението към Европа ще бъдат основните полета на сблъсък между привържениците на четиримата фаворити.
Поредната терористична атака срещу Франция, извършена в четвъртък през нощта, отново разпали страха от ислямизма, яхнат от популистката Марин льо Пен. Той може да се окаже в полза на републиканеца Франсоа Фийон – най-опитният и уважаван политик сред претендентите, и да изиграе лоша шега на независимия Еманюел Макрон, който няма забележителни идеи или постижения в този ресор.
Не е пресилено да се каже, че днешният вот е и избор "за" или "против" Европа. Двама от четиримата кандидати спекулират с евентуален "Фрекзит", а Макрон се позиционира като страстен проевропеец, включително и чрез посещението си при Ангела Меркел в Берлин преди седмици.
2017 г. е изключително важна изборна година за цяла Европа – холандците избираха парламент, французите гласуват за президент, а германците – свои представители в Бундестага.
Но днешният вот е вероятно най-важният и непредсказуемият от всички тях. Изборите в Холандия, които минаха през май, отбелязаха повишаване на гласовете за евроскептика Герт Вилдерс, но управляващите запазиха първото си място и фрагментираната сцена на политиката в Хага вероятно ще предотврати изкачването на опасни популисти на върха.
Изборите в Германия ще бъдат през септември и засега консерваторите на канцлера Ангела Меркел запазват първото си място в допитванията, а крайнодясната "Алтернатива за Германия" (AfD) загуби инерция, след като мигрантската вълна отслабна.
Но във Франция политическият театър е във вихъра си и анализаторите откровено признават, че може да се очаква всичко.
Марин льо Пен от "Националния фронт" запазва стабилен брой привърженици и е вероятно единствената популистка от издигналите се в последните години, която печели значителна подкрепа сред младите хора. Жената, която влезе в Студена война със собствения си баща, за да поведе партията нагоре, е обект на разследване за неправомерно харчене на пари от Европейския съюз и получава финансиране от Русия.
Консерваторът Франсоа Фийон изненада "Републиканците", побеждавайки на вътрешните избори в партията, но имиджът му пострада тежко след разкритията, че съпругата му е била фиктивно назначена като негова парламентарна асистентка. Той отхвърли натиска да се оттегли от надпреварата и все още запазва значителна подкрепа. Според някои анализатори е възможно терористичното нападение в Париж в четвъртък да се окаже в негова полза – ако стреснатите гласоподаватели поискат да заложат на опитен и авторитетен политик.
Центристът Еманюел Макрон – най-младият участник в надпреварата, влезе в политиката наскоро. Той бе министър на икономиката в правителството на Франсоа Оланд. Миналата година създаде собствено политическо движение, наречено En Marche! ("Напред!"), заимствайки стратегията на Барак Обама през 2008 г.
Също като Льо Пен, Макрон залага на разочарованието от традиционните партии. В същото време умело "отвлече" някои висши социалисти, които застанаха зад него, за да спрат възхода на Льо Пен и разочаровани от кандидата на собствената им партия – Беноа Амон, който няма никакъв шанс да стигне на балотаж. Жълтите списания охотно обсъждат брака му с Брижит Троньо – 24-години по-възрастна от него дама, която е напуснала съпруга си и трите деца, за да бъде с Макрон, на когото е била учителка по литература в гимназията.
Изненадата от последните седмици бе успехът на евродепутата Жан-Люк Меланшон от "Непокорната Франция" – подкрепата за него скочи със 7.5 процентни пункта за един месец. Той грабна гласове както от традиционната левица, така и от Льо Пен с предложенията си за девалвация на еврото, изтегляне от НАТО и ограничаване на правомощията на президента.