Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков ще е председател на Съвета за административна реформа, който ще е консултативен орган към Министерския съвет. Съветът ще подпомага правителствената политика за укрепване и развитие на държавната администрация, ще предлага стратегическите насоки и ще съгласува, свързаните с нейното реализиране проекти на нормативни актове по създаването, преобразуването и закриването на административните структури, административната реформа на областно и общинско ниво, административното обслужване и електронното управление, статута на държавния служител и управлението на човешките ресурси в държавната администрация.
Заместник-председател на консултативния съвет ще е министърът на труда и социалната политика, а постоянни членове ще бъдат трима заместник-министри - на финансите, на регионалното развитие и благоустройството и на правосъдието.
Като членове на съвета с право на глас при обсъждането на въпросите, свързани със съответното министерство или второстепенен разпоредител с бюджетни кредити, в него ще участват и заместник-министрите на земеделието и храните, на икономиката, енергетиката и туризма, на околната среда и водите, на транспорта, информационните технологии и съобщенията, на вътрешните и на външните работи, на отбраната, на здравеопазването, на образованието, младежта и науката, на културата и на физическото възпитание и спорта.
Правителството определи днес Симеон Дянков да бъде и национален координатор на Лисабонската стратегия. Координаторът отговаря за разработването на Националната програма за реформи. Досега това беше в правомощията на бившия зам.-финансов министър Любомир Дацов.
Броят на членовете в Съвета на директорите в едноличните акционерни дружества с държавно участие към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията ще бъде намален до трима души. Това предлага министър Александър Цветков в доклада си за промяна в управителните и контролните органи в търговските дружества и държавните предприятия от системата на ръководеното от него ведомство.
За преодоляване на негативното влияние на финансовата криза и намаляване на разходите в едноличните търговски дружества ще бъдат предприети мерки за намаляване на броя на управителните и контролните органи. Това ще стане чрез промяна на досегашната система на управление и намаляване на числеността на управителните органи, стана ясно по време на заседанието на редовното заседание на МС, което се провежда днес.