Сингапур и Германия обединяват сили срещу бягането от данъци

15.10.2012 | 12:00
по статията работи: Александър Димитров
Все повече германски изнасят финансите си в азиатския град-държава и заобикалят немските финансови закони
Сингапур и Германия обединяват сили срещу бягането от данъци
Снимка: Sxc.hu

 

Сингапур и Германия обявиха, че ще поддържат по-стриктен курс на информационен обмен относно опити на граждани за избягване на данъчното облагане. Европейската държава напоследък има проблеми с граждани, изнасящи финансите си в Сингапур. Преди известно време немските управляващи предприеха още един контраход, подписвайки споразумение с Швейцария. Под прицела му попаднаха изхитрилите се да пазят доходите си в швейцарски банки, целейки отново избягване на данъчното облагане.

Азиатският град-държава пък също е предприел твърд курс спрямо чужденците, използващи системата на територията му, за да заобиколят законите в родните си страни. Миналата седмица бе обявено, че всяка банка, която спомага за подобни нарушения, ще бъде санкционирана финансово.

Сингапур се оформя като център за частно банкиране и мениджмънт на натрупаното имущество от страна на богаташи, следвайки стъпките на друг "финансов рай" - Хонг Конг.

И макар ръстът в двете страни да е благоприятен за властите там, съществува все по-актуалният страх, че чужденци ще използват положението в азиатските държави, за да нарушават масово финансовите закони в своите родни страни. Тенденцията се очаква да се засили още повече, като се имат предвид по-стриктните мерки от страна на САЩ, Великобритания и Германия спрямо швейцарските банки, смятани за обичайния „финансов рай“ за богаташите.

През август 2011 година например, швейцарското правителство за пръв път се съгласи да обложи с данък финансите на британски данъкоплатци, вложени в швейцарските банки.

Според немалко експерти в сферата, залезът на Швейцария ще стимулира активността в двете азиатски дестинации и особено в Сингапур. Поради това финансовите институции в Сингапур ще трябва да бъдат много внимателни, за да отговорят на очакванията на страните, от които „изтичат“ финанси с цел да не бъдат данъчно обложени.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...