Да се въведе стандарт за качество в българското образование предлагат от КТ "Подкрепа". С тази поправка в закона ще се наложи оптимален препоръчителен брой на ученици в едно дадено учебно заведение и в една паралелка или група.
От синдикат „Образование" са категорични, че паралелките от 30 и повече ученици водят до добри бюджети в българските училища, но понижават качеството на учебния процес.
Оптималният брой, който се предлага, е в границите от 22 до 26 деца в клас и за учениците над него да не се получават финансови средства.
По същия начин трябва да се анализира и прецизира броят на децата в детските градини, настояват от КТ „Подкрепа". Промените ще направят възможно едносменното обучение, смятат още от синдикат „Образование", цитирани от БНТ "Пловдив".
От конфедерацията посочват, че стартирането в твърде ранен час на учебния процес влияе лошо на качеството му. Същият ефект има и час, който завършва в 8 вечерта.
Синдикатът настоява Министерският съвет да се пребори с отпора на общините и да регламентира преминаването на всички детски учебни заведения на делегирани бюджети.