Синдикати били против готвени промени в Кодекса на труда

10.06.2013 | 17:35
по статията работи: Ивелина Георгиева
Собствениците на фирми ще се разплащат с работниците си, когато си поискат, смятат от КТ "Покрепа"

Според Димитров най-важната пречка там е липсата на гаранции за минималните трудови и осигурителни стандарти за работещите за подизпълнителите, спечелили съответната тръжна процедура. От КНСБ настояха този, който печели съответната процедура по Закона за обществени поръчки (ЗОП) да има ясното задължение да гарантира прилагането на колективно договорените минимални осигурителни и трудови стандарти в дадения сектор. Синдикалистът отново повдигна въпроса за необходимостта от криминализирането на неплащането на осигурителни вноски.

От своя страна министър-председателят Пламен Орешарски посочи, че е получил съгласието и на двата синдиката КНСБ и КТ " Подкрепа" техни представители да участват в работната група, която ще работи за облекчаване на административната тежест и натиск върху бизнеса, каза премиерът Пламен Орешарски.

От профсъюзите настояват и за създаване на специализирани трудови съдилища.

По проблема с обществените поръчки председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов изтъкна позицията, че информацията за обществените поръчки трябва да бъде достъпна – "да се обявява в интернет, кандидатстването да става през интернет и дори класацията да се извършва от компютър", съобщават от Палатата.

Засягайки темата за работата на контролните органи, Симеонов подчерта, че дейността им трябва да бъде по-активна и ефективна. Председателят на БТПП каза още, че законодателната дейност трябва да бъде извършвана на основата на спазване на принципа за оценка на въздействието на нормативните актове. "Липсата на такава оценка се отчита като един от най-отрицателните фактори, препятстващи решенията за инвестиции в България", посочи той.

"Имаме перфектен закон за намаляване на административните процедури - Законът за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, но той не се спазва", посочи още Цветан Симеонов и отбеляза със задоволство, че премиерът във встъпителното си изказване е констатирал, че действително на общинско равнище има доста отклонения от правилата по отношение на въвеждането на нови лицензионни режими.

"Ние подкрепяме премиера, защото всеки един режим, съгласно закона, трябва да се въвежда  със закон, а общините си позволяват да го правят с техни решения, което означава, че повечето такива режими са незаконни“, добави Симеонов.

По думите му, необходимо е по-широко включване на неправителствения сектор в управлението на съответните отрасли, включително и приемането на Закон за браншовите организации с ясен регламент за тяхното ангажиране в управлението на всички етапи – законодателство, предложения за промени на законодателството, предложения за усъвършенстване, оценка на въздействието, участия в оценяването на предложенията в търгове за обществени поръчки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...