От КНСБ се присъединяват към Европейската конфедерацията на профсъюзите (ЕКП) в общото им разтревожено предупреждение, че инвестициите в социалната инфраструктура на Европа намаляват.
Според проучване на синдикатите в Европейския съюз, чиито резултати бяха официално публикувани вчера, парите за социални разходи ще се стопят със 192 млр. евро годишно.
Орязването на инвестициите е свързано с новите фискални правила, които Европейският парламент предстои да гласува на 22 април 2024 година. Те ще влязат в сила от 2027 г. и ще са в посока налагане на ограничения върху дълга и дефицита. Заради тях 18 държави членки на ЕС, сред които Германия, Франция, Италия, Испания и Полша, няма да могат да направят необходимите инвестиции в изграждането на нови болници, училища и жилища на достъпни цени.
Нещо повече, през първата година от прилагането на новите фискални правила, държавите членки ще бъдат принудени да направят съкращения на стойност от над 100 милиарда евро.
В същото време синдикатите в ЕС отчитат, че инвестициите в здравеопазването следва да се увеличат със 120 млрд. евро годишно, в жилища на достъпни цени – с 57 млрд. евро, а в образование – с 15 млрд. евро годишно.
Генералният секретар на ЕКП Естер Линч предупреждава, че при положение, че частните предприемачи не правят големи вложения в социалната инфраструктура, това ще попречи на създаването на качествени работни места и ще тласне Европейския съюз към ненужна рецесия.
Според Естер Линч новите фискални правила следват остарели икономически доктрини и не са съобразени с екологичните цели, които ЕС си поставя заради климатичните промени.