Синдикатите искат повече пари за детски кътове във фирмите

19.04.2012 | 14:16
по статията работи: Ралица Стоянова
Това е едно от предложенията на КНСБ за промени в схемата „Социални иновации в предприятията” по програма „Развитие на човешките ресурси”
Синдикатите искат повече пари за детски кътове във фирмите
Снимка: Булфото

Капиталовите разходи на фирмите за социални иновации да бъдат увеличени от 25% на 40%. Това означава разходите за изграждане на детски кът, детски стаи, дневни детски центрове, детски градини да бъдат до 40% от общата стойност на проект. Идеята е залегнала в писмо на КНСБ до министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов, в което синдикатите предлагат промени в няколко схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.

В настоящия си вид схемата „Социални иновации в предприятията” от програмата практически ограничава участието на малки предприятия и демотивира работодателите за разработване на проекти и кандидатстване. За да се акумулират достатъчно средства за социална иновация по тази схема, предприятието бенефициент трябва да има поне 200 заети, които да бъдат преквалифицирани.

За да бъде схемата приложима и да има смисъл от нейното реализиране, са необходими още няколко промени, смятат синдикатите. Процентът на прилагано “кръстосано финансиране” трябва да бъде до 20%. Съгласно изискванията за всяка приоритетна ос допустимият процент е 10 на сто, но той се отнася за общия бюджет на оста. Така че следва да се направи рекапитулация на досега изпълнения процент и да се прецени колко може да се увеличи този в рамките на тази мярка.

Броят на задължителните дейности в проектните предложения да бъде намален от 5 на 3, например две от дейностите да са квалификация, преквалификация, кариерно развитие на заетите лица или осигуряване на допълнително финансово стимулиране на лицата, за които се прилага гъвкаво работно време, предлагат още от КНСБ. Третата дейност от проектното предложение да бъде осигуряване социални придобивки за работниците, които да бъдат насочени към детски стаи, детски градини, места за хранени и др.

В допустими дейности да бъдат добавени следните дейности:

  • Кът за деца или дневен център за деца, които не посещават детски заведения, спортни площадки и др., като в случаите на организиране на дневен център се допуска наемането на здравен работник, който да полага грижи за децата;
  • Покриване разходите на работниците за извършване на дребни ремонти на вещи чрез наемане и обучение на специални лица, но не повече от три за извършване на тази дейност в рамките на предприятието или на место в зависимост от необходимостта;
  • Разработване на индивидуални планове на работното време, съчетани по начин, по който да не се нарушава работният процес и отработени часове.
  • Създаване на възможност за кандидатстване с общ проект от няколко фирми, които да обединят своите усилия, цели и задачи за създаване на социална иновация за своите работници и служители.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...