Синдикатите не подкрепят бюджета за 2012 г. и настояват за увеличаване на разходната част с поне 550 милиона лева.
Предлаганата от държавата финансова ръка е консервативна и няма да осигури нови работни места, нито ще гарантира увеличаване на доходите, заяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров преди днешното заседание на Тристранния съвет във връзка с Бюджет 2012, предаде Dariknews.bg .
КНСБ и КТ "Подкрепа" предлагат корекции в бюджетната рамка за следващата година, като се предвидят допълнителни приходи, заложат се по-високи разходи за индексиране на бюджетните заплати и пенсиите и увеличаване на минималната работна заплата от 1 януари.
В бюджета са заложени 2,5 млрд. лева повече приходи и около 1 млрд. лева по-малко разходи спрямо тазгодишния бюджет. Двата синдиката настояха да се заложи по-голям дефицит, който може да бъде финансиран от външния дълг или от намаляването на фискалния резерв. Рамките на бюджета могат да бъдат "по-разхлабени", предаде bTV.
Синдикатите настояват увеличаване на минималната работа заплата на 290 лева, 10-процентов ръст на бюджетните заплати от началото на 2012 г. година и договаряне на индексиране на пенсиите от април или от юли. Според техните разчети, ако се увеличат заплатите с 10% от 1 април и ако се увеличи минималната работна заплата отново от 1 април това ще излезе на бюджета 276 милиона лева на годишна основа. Още 260 милиона лева ще трябва да се извадят от бюджета, ако се вдигнат и пенсиите.
Друго искане на конфедерациите е за административно увеличаване на минималните осигурителни прагове и за вдигане на максималния осигурителен доход на 2700 лева от 1 януари, ако държавата не увеличи минималната работна заплата.
Сред исканията са още, когато се правят ревизии по ДДС от НАП, паралелно да се прави и ревизия за осигурителни вноски и всяко искане за възстановяване на ДДС да води след себе си и проверки за осигурителните вноски, предаде БГНЕС.