Производството на петрол в Либия продължава да спада. Страната произвежда сега по 200 хил. барела петрол на ден. Преди 5 г. Либия е добивала седем пъти повече.
Това заяви специалният пратеник на ООН за Либия Мартин Коблер на заседание в Съвета за сигурност.
Ключови нефтени терминали между Бенгази и Сирт попаднаха под контрола на силите на генерал Халифа Хафтар, които се противопоставят на силите на правителството на националното съгласие на Либия.
Националната петролна компания на Либия обяви, че се подготвя да поднови износа на петрол от основните либийски терминали, независимо че те са под контрола на силите на Хафтар, предадоха световните агенции.
Компанията смята, че до четири седмици може да увеличи добива на 600 000 барела на ден, а до края на годината на 950 000 барела на ден. Тя обаче не уточнява как ще успее да поднови износа на петрол от терминалите под контрола на Хафтар.
Според Коблер проправителствените сили в Либия са постигнали впечатляващи резултати в борбата с организацията "Ислямска държава" и скоро ще освободят всички територии в страната, които са под неин контрол.
Коблер изрази благодарност на страните, които оказват подкрепа на проправителствените сили, в това число САЩ, чиято бойна авиация нанесе удари по позиции на ислямистите.
В същото време британски парламентарен доклад критикува остро правителството на Дейвид Камерън за интервенцията в Либия преди пет години.
Британската военна интервенция в Либия през 2011 г. се е основавала на погрешни разузнавателни анализи и оценки и е ускорила политическия и икономическия колапс на страната, се казва в доклад на британски парламентаристи.
Котировките на петрола днес тръгнаха нагоре в азиатската електронна търговия, въпреки че надеждите за траен скок бяха охладени от нови информации, които дават да се разбере, че прекомерното предлагане няма да бъде поето скоро от икономиките, съобщи сайтът romandie.com, позовавайки се на Франс прес.
Американският лек суров петрол с доставка през октомври повиши котировките си с 21 цента до 45,11 долара за барел в азиатската електронна сесия на Нюйоркската търговска борса. Лондонският сорт Брент от Северно море, чиято цена е референтна за европейския пазар, също с доставка през октомври, поскъпна с 18 цента до 47,28 долара за барел.
В момент, когато играчите на пазара очакват срещата на производителите на черно злато в Алжир, Международната агенция за енергията посочи вчера, че перспективата за ребалансиране се отдалечава заради търсенето, което страда от икономическата несигурност, и предлагането, което продължава да бъде изобилно подхранвано от ОПЕК.