Късно снощи Европейският парламент и Съветът на министрите постигнаха дългоочакваното споразумение за реформи в сектора на телекомуникациите. Реформите бяха предложени от Европейската комисия още в края на 2007 година, като в тях са заложени подобряване на конкуренцията в сектора и повече права на потребителите.
Дебатите, продължили след полунощ, бяха относно правата на интернет потребителите. Според постигнатите договорености компаниите няма да могат да отрязват достъпа до услугата, без справедлива и безпристрастна процедура. Ограничението на достъпа трябва да бъде "допустимо и необходимо от правилата на демократичното общество", е записано в споразумението. Тези мерки могат да бъдат взети, като се спазва презумпцията за невинност и личната свобода.
Приетото споразумение поставя известни въпросителни пред мерките за борба с интернет пиратството, предложени от някои страни в ЕС, според които достъпът до мрежата може да бъде ограничен за потребителите, теглещи незаконно продукти от мрежата, без да платят авторските права.
През май представителите на ЕП и на Съвета на министрите постигнаха споразумение, според което правото на достъп до Интернет е равно на правото на достъп до образование, до информация или правото на свободно изказване на личното мнение, т. е. е част от фундаменталните права на хората.
Сред останалите постижения, записани в споразумението, са:
- Правото на потребителите да сменят телекомуникационния си оператор (фиксиран или мобилен) в рамките на един работен ден, като запазят номера си - в момента на потребителите им е нужно средно 8,5 дни да сменят фиксирания си оператор и 7,5 дни - мобилния;
- По-добра информация за услугите;
- Гаранции за по-отворен и неутрален Интернет;
- Защита на потребителите от кражби на данни и спам;
- Подобрен достъп до единния спешен телефонен номер 112;
- Независими регулатори на пазара;
- Ускоряване на достъпа до широколентов Интернет за всички граждани на ЕС;
- Окуражаване на инвестициите за изграждане на мрежи от следващо поколение.
Т.нар. телеконумикационен пакет ще влезе в сила след като постигнатото късно снощи споразумение бъде гласувано на заседание на Съвета на министрите по телекомуникациите и на сесия на Европейския парламент. Това вероятно ще стане факт до края на месеца. От ЕП обявиха, че гласуването вече е записано в дневния ред за сесията, която ще се проведе в периода 23-26 ноември.