След разногласия ЕП решава днес за АСТА

04.07.2012 | 11:30
по статията работи: Елица Елефтерова
Препоръката на докладчика по темата Дейвид Мартин (Великобритания) беше категорично отхвърляне на ACTA
След разногласия ЕП решава днес за АСТА
Снимка: European Commission

Ожесточена дискусия за ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement или Търговско споразумение за борба с фалшифицирането) се проведе в пленарната зала на Европейския парламент късно снощи. Повечето депутати изразиха своите сериозни притеснения за споразумението, чиято цел е ограничаване на пиратството.

По време на сесията на ЕП се очакваше да бъде гласувано отхвърляне на спорния документ, но вместо това се чуха мнения, че е редно да бъде изчакано решението на Европейския съд. Преди месец  Европейската комисия внесе ACTA в съда с искане да бъде дадено становище дали документът нарушава европейското законодателство.

Препоръката на докладчика по темата Дейвид Мартин (Великобритания) беше категорично отхвърляне на ACTA. В своето изложение той критикува много липси на споразумението като например ясна дефиниция на "търговски мащаб". Той предупреди още, че на гражданите много лесно могат да им бъдат повдигнати криминални обвинения на базата на ACTA, а интернет доставчиците - ще трябва да следят своите клиенти.

Мартин допълни още, че този път дяволът се крие не в подробностите, а в тяхната липса. Текстовете са опасни и не можем да гарантираме защитата на гражданските свободи, обясни още той.
За комисаря по въпросите на търговията Карл де Гухт обаче отхвърлянето на ACTA ще изложи на риск индустрията в ЕС. Споразумението гарантира защитата на интелектуалната собственост в трети страни.

В защита на документа се изказа и депутатът от ЕНП Кристофър Фьолнер (Швеция). Според него е необходима защита на срещу пиратството на стоките, което ще гарантира конкурентоспособността на Европа. "ACTA е добра база за това", допълни още той.

Дебатът за ACTA обаче не се провежда само в институциите. Милиони европейци се надигнаха срещу приемането на споразумението. То беше подписано от 22 европейски  държави в началото на годината на церемония в Япония. За да влезе в сила обаче документът се нуждае от ратификацията на Европейския парламент.

Опасенията на гражданите са, че този документ ще ограничи свободите на гражданите. По тази причина и хората излязоха по улиците в знак на протест. Срещу споразумението протести имаше и у нас. Преди месец в ЕП беше внесена и подписка с искане за отхвърляне на ACTA - в нея се подписаха над 2 млн. души.

Пет комисии на Европейския парламент отхвърлиха АКТА и последното гласуване, в пленарна зала, е предвидено за днес. Очаква се, че евродепутатите ще отхвърлят отново АСТА. В последния момент единият от докладчиците по темата призова гласуването да бъде отложено докато съдът не даде мнение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...