Следващата инвестиция на Гейтс: Стабилността на електрическите мрежи с възобновяема енергия

13.08.2021 | 11:00
по статията работи: interview interview
Компания Reactive Technologies е събрала 15 милиона долара от инвеститори
Следващата инвестиция на Гейтс: Стабилността на електрическите мрежи с възобновяема енергия

Нарастването на възобновяемата енергия означава, че енергийните оператори трябва да управляват промените в производството на енергия в стотици вятърни и слънчеви централи, без да причиняват колебания в мрежата, които потенциално могат да доведат до прекъсвания, пише Bloomberg.

Базирана във Великобритания и Финландия компания Reactive Technologies се опитва да разреши този проблем. Стартъпът е събрал 15 милиона долара от инвеститори, включително и от климатичния фонд Breakthrough Energy Ventures, подкрепян от Бил Гейтс.

Повечето електрически мрежи работят на много специфични честоти, които трябва да се управляват с прецизна точност, понякога до 1/100000 от херца. Наложително е операторите да поддържат баланса между подаването напрежение и консумацията на електроенергия стабилен, защото иначе може да се повреди електрическото оборудване.

Поддържането на този баланс е сравнително лесна задача, когато мрежата е пълна с топоелектрически централи, задвижвани от въглища, газ или ядрена енергия. Всички тези съоръжения имат турбини, които работят на зададените честоти. Въпреки това слънчевата и вятърната енергия не генерират електричество по същия начин. Слънчевият панел няма физически движещи се части и вятърните турбини се въртят с различна скорост в зависимост от силата на вятъра.

На всичкото отгоре производството на енергия от възобновяеми активи може да се промени за минути. Например облачното време може да причини внезапен спад в производството на слънчевата централа. Поддържането на стабилността на честотата изисква наблюдение на тези промени в стотици енергийни активи.

Тук технологията на Reactive играе роля. „Описваме го като радар за мрежата“, каза Крис Кимет, директор на компанията за електрически мрежи. Reactive изпраща малък импулс на електричество от едно място на мрежата и проследява малките честотни промени, които причинява в нея, за да каже на операторите как да реагират.

„За някой, който се интересува от електрическите мрежи, това е като астрономическата обсерватория Хъбъл“, каза Дънкан Бърт, който беше директор на операциите в британската компания за комунални услигу National Grid ESO през годините, когато Reactive тестваше своята технология там.

Нивото на прецизност, което данните на Reactive предоставят на мрежовите оператори, все още няма паралел в индустрията, каза той. Това е една от причините National Grid ESO, която е имала дни, в които повече от 80% от мощността си идва от възобновяеми източници, сега плаща на Reactive 6 милиона паунда за шестгодишен договор.

Стартъпът Reactive също е работил с мрежови оператори в Австралия, Италия, Япония и Нова Зеландия. Основната цел на компанията е да осигури възможно най-много възобновяеми енергийни източници в мрежа, без това да повлияе на нейната работа, казва Кимет.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...