Следенето в Интернет и подслушването на GSM-и отново на дневен ред

11.12.2009 | 16:36
по статията работи: Ivaylo Tumbev
Парламентарната комисия по вътрешна сигурност прие промени в Закона за електронните съобщения, които позволяват на МВР достъп чрез интерфейс до трафик данни от Интернет, както и от мобилните оператори
Следенето в Интернет и подслушването на GSM-и отново на дневен ред

Статията е изпратена на Econ.bg от Ивайло Тумбев, e-mail: reklama@cbbbg.com

Парламентарната комисия по вътрешна сигурност прие промени в Закона за електронните съобщения, които позволяват на МВР достъп чрез интерфейс (система за управление) до трафик данни от Интернет, както и от мобилните оператори.

Председателят на комисията Анастас Анастасов обяви, че е прието данните да се използват за престъпления, наказвани с лишаване от свобода над две години, както и за издирване на хора и за разкриване на компютърни престъпления. Според него законопроектът напълно отговаря на европейските изисквания.

Йордан Бакалов от "Синята коалиция" заяви, че по никакъв начин управляващите не са го убедили да подкрепи законопроекта. По думите му в проекта липсват контролът и доверието. "Знаете как се използват политически специални разузнавателни средства и разпечатки", допълни Бакалов. Според него никъде в държавите в Европейския съюз не се ползва интерфейс за достъп до тези данни. "Имаше държави, където беше въведен този модел, но по-късно той беше отхвърлен като противоконституционен от съответните конституционни съдилища", допълни Бакалов.

В средата на февруари 2009 г. тройната коалиция реши, че съобщенията в Интернет и телефонните разговори ще бъдат проследявани само при случаите, когато има съмнения за тежки или компютърни престъпления. Тогава отпадна спорният текст, който даваше възможност за следене при всяка оперативна необходимост на МВР.

В първоначалния си вид прословутата Наредба 40 на МВР предвиждаше:

  • да събира данни за кореспонденцията между едно или няколко лица;
  • да  събира лична информация за тях;
  • да проследява начините им на комуникация;
  • да събира "анонимните", според тях, предплатени карти.

Наредба 40 предвиждаше още операторите (мобилни и интернет доставчици – бел. ред.) да пазят и предоставят на МВР данни за всички номера, от които е имало обаждания, до кого са били, името и адреса на абоната, посещавани сайтове, начало и край на връзката.

И в момента данни за всеки e-mail, който изпратите, се съхранява в доставчика ви на интернет, за да може да служи на полицията, ако това е необходимо.

Съхраняват се и местоположенията на използването на интернет, дали ползвате skype, icq или други средства за комуникация.

По този начин службите си осигуряват т.нар пасивен достъп, в който за секунди могат да извлекат с кого сте си говорили, кога, колко дълго и къде сте се намирали.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....