Сливанията и придобиванията през годината минаха рекордните нива от 2007 г.

22.12.2015 | 13:39
по статията работи: Даниел Василев
Общата им стойност в световен мащаб надхвърли 4,6 трилиона долара
Сливанията и придобиванията през годината минаха рекордните нива от 2007 г.
Снимка: Thinkstock/Guliver

Покачването на сливанията и придобиванията между компаниите в световен мащаб подобриха рекордно високите нива от 2007 г., предаде Financial Times. Лидери по сделки са фармацевтичната индустрия, енергетиката и производителите на крайни потребителски стоки, но въпреки добрите резултати много от компаниите са посочили, че очакват смут и геополитическа нестабилност на пазара през следващата година, допълва още изданието.

Според данните, събирани и обработвани от Thomson Reuters, през годината общият обем на сливанията и придобиванията в световен мащаб е достигнал сумата от 4,6 трилиона щатски долара, спрямо 4,3 трилиона долара преди осем години, когато беше поставен предишният рекорд на сливанията.

Много от тазгодишните сделки достигнаха изключително високи суми, като сред най-скъпите сливания бяха закупуването на Allergan ot Pfizer за 150 милиарда долара, сливанията на пивоварните компании AB InBev и SABMiller и на петролните Royal Dutch Shell и BG Group. Сделките бяха мотивирани до голяма степен от слабото нарастване на икономиките на развитите страни, историческо евтиното кредитиране и натискът от страна на акционерите за повишаване на доходността. Според експерти се очаква и през идната година тези фактори да продължат да присъстват на пазарите.

Въпреки това пред компаниите има нови рискове и предизвикателства, сред които са страхът от терористични атаки в развития свят, както и възможността някои икономики да затънат отново във финансови кризи. „Определено играчите на пазара са значително по-предпазливи, отколкото бяха преди една година“, коментира директора на отдела по сливания и придобивания за Европа, Близкия изток и Африка в Deutsche Bank Ричард Шепърд. Повод за притеснение продължава да бъде и високодоходният дългов пазар, тъй като спада на цените на суровия петрол, който се върна на най-ниските си стойности за последните 11 години, може да затрудни обслужването на дълга от страна на някои компании от енергийния сектор. Някои банкери вече предупредиха, че ако този сценарий се случи, съществува опасност неплатежоспособността им да се разпространи и в други сфери.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...