Словенците казаха звучно "не" на нов трудов закон, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че произведеният вчера референдум е показал, че правителството на Словения трудно ще събере подкрепа за своя план за основен ремонт на пенсионната система с цел укрепване на държавните финанси.
Предварителните резултати от допитването сочат, че 80.2% от упражнилите правото си на вот гласоподаватели са отхвърлили закона, а едва 19.8 процента са го подкрепили.
Избирателната активност е била 33.7%. Новият закон, който бе одобрен от парламента през ноември миналата година, предвиждаше да бъдат увеличени данъците на работещите студенти и да бъде ограничено правото им на полагане на труд. Очакваше се освен това той да направи по-лесно за компаниите да разкриват работни места на непълен работен ден - мярка, която според левоцентристкото правителство би направила трудовия пазар по-гъвкав.
Коментатори определиха резултата от референдума като катастрофа за премиера Борут Пахор. Според тях правителството няма шанс да спечели референдум до края на своя мандат. Миналата седмица Пахор заяви, че приоритет за него е да постигне победа на очаквано допитване за пенсионната реформа, която е от ключово значение за стабилността на държавните финанси в дългосрочен план. Правителството предлага да повиши пенсионната възраст до 65 години и за двата пола от 57 за жените и 58 за мъжете. Синдикатите обаче искат референдум по въпроса с аргумента, че увеличението е прекалено голямо.
Следващите редовни парламентарни избори в Словения трябва да бъдат произведени през есента на следващата година. Анализаторите не очакват правителството да свика предсрочни избори, в момент, когато подкрепата за него е на рекордно ниско равнище заради нарастващата безработица и бавното икономическо възстановяване.
Страна членка на еврозоната, Словения, която е зависима в голяма степен от износа, бе засегната тежко от световната икономическа криза. Националният брутен вътрешен продукт се сви с 8.1% през 2009 г. Миналата година Словения регистрира икономически растеж от 1.2%, като правителството очаква тази година ръст от 2.2%.