Освен с акции в застой и нова кокуренция, софтуерният гигант се бори и с привличането на най-добрите млади кадри, съобщава CNN. Служителите на Microsoft са все по-разочаровани от нерастящите си заплати, според доклад в WashTech News, и негодуват срещу системата за оценка на постиженията, която считат за несправедлива. Още по-голямо е възмущението на старшите инженери и служителите от по-нисшите нива. Само в САЩ за Microsoft работят около 38 000 души.
Проблемите в компанията подчертават и големите трудности, пред които са изправени всички компании, родили преди време милионери чрез продажбата на изгодни акции. Тези компании трябва да се справят с привличането на ценни кадри, които се насочват към по-млади конкуренти, например Google.
Проблемът е също и морален, тъй като тези компании, включително и Microsoft, са си създали една привилигирована каста, в която служителите от преди август 1997, когато фирмата на Бил Гейтс спря да прави сделки с премии, са наричани "опаричилите се".
От Microsoft твърдят, че ръководството е наясно с негодуването на някои служители и търси тяхното мнение относно системата за постиженията. И все пак, тази практика на оценяване се е превърнала в надпревара за слава, в която мениджърите се опитват да защитят любимците си.
Докато някои служители получават оценка 4 от скалата от 1 до 5, а други 4,5, работещите се страхуват от получаване на оценка 3, която означава, че служителят просто "отговаря на очакванията". Но тъй като целта на Microsoft е да се надхвърлят очакванията, такава оценка е еквивалентна на червено знаменце, предупреждаващо за уволнение.
Въпреки всичко, Microsoft е на 42 място в годишната класация на списание Fortune за "100-те най-добри компании, в които да работим".