След най-тежката ядрена авария в историята на японската атомна енергетика две трети от местните ръководители са против изграждането на нови ядрени централи, а около половината проявяват интерес към създаването на големи слънчеви централи, показва допитване на японската осведомителна агенция Киодо, цитирано от ДПА и БТА.
27 от участвалите в анкетата ръководители на местно ниво казват освен това, че са за предсрочно спиране от експлоатация на действащите атомни електроцентрали.
17% заявяват, че биха разрешили строежа на нови АЕЦ, ако те са с нови и достатъчно безопасни реактори.
Около 80 на сто от анкетираните са разкритикували мерките, взети от правителството за ликвидиране на разиоактивното замърсяване АЕЦ "Фукушима-1", аварирала след силното земетресение и вълните цунами от 11 март.
В Япония днес си спомнят за жертвите на разрушителното земетресение и вълните цунами, които точно преди шест месеца опустошиха североизточните райони на страната, предаде ИТАР-ТАСС. В различни
краища на страната ще се състоят траурни церемонии, ще бъде почетена паметта на загиналите.
Близо 20 000 души загинаха или изчезнаха при бедствието. Без покрив останаха повече от 350 000. Много от тях все още са принудени да живеят във временни убежища.
Трусът с магнитуд 9 по Рихтер причини огромни разрушения и предизвика гигантски приливни вълни, които на места достигаха 40 метра височина. Цунамито доведе до тежка авария в една от атомните
централи.
Възстановяването на североизточната част на страната ще струва 300 милиарда долара.