Крайните битови потребители на ток и газ ще могат да едностранно прекратяват договорите си с доставчици, ако последните въведат нови общи условия или се променят цените на предоставяните услуги.
Това предвиждат промени в Закона за енергетиката, предложени за обществено обсъждане от Министерството на икономиката вчера (10 април). Поправките се правят през проект на нов Закон за енергийната ефективност, пише "Труд".
Проектът се появява в момент, в който Народното събрание обсъжда други поправки в Закона за енергетиката. Те са на етап дебати между първо и второ четене в пленарна зала.
В момента клиентите не могат да сменят своя доставчик на ток, тъй като дружествата ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго про" имат лицензи да снабдяват точно определени територии, показва справка на сайта на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Новите поправки в закона предвиждат и схема за авансово плащане на електроенергията и природния газ. Според текста тази схема трябва да бъде "справедлива и да се прилага когато отразява адекватно вероятното потребление". В момента крайните клиенти плащат енергия само след като я консумират.
В проекта на икономическото ведомство изрично е упоменато, че абонатите на топлофикациите не могат да се откажат от услугите на парното, ако не са доволни от общите условия.
Проектозаконът предвижда и опция при смяна на уредите за дялово разпределение на абонатите да се монтират индивидуални апартаментни топломери в случай, че това е технически възможно. Такива ще се монтират задължително в новите сгради.
Запазва се и схемата на дяловото разпределение за ползваното парно и топла вода, както и прогнозните сметки с една изравнителна в края на сезона. Промяна има само при клиентите, които плащат на равни месечни вноски. Вместо десет равни сметки и две изравнителни, те вече ще плащат 11 равни и една изравнителна.