Сметище се появи под прозорците на поликлиника. За проблема алармираха във в. „Черно море" пациенти на ДКЦ4. Проверка установи, че сигналът е реален. Става дума за ров на територията на замразен строеж, който се пълни с боклуци, а това се случва под прозорците на източната фасада на лечебното заведение, известно на варненци като Поликлиниката на бившата Окръжна болница. Там се помещава и част от Онкодиспансера.
Обектът, който е временно спрян, е бункерът за новия линеен ускорител. Бетонната грамада, вдълбана 20-ина метра в земята, с дебели по метър и половина зидове, днес продължава да чака линейния ускорител.
Бункерът е във вътрешния двор на лечебното заведение, на територия, която в момента е опасана с ламаринена ограда. До едната стена на бункера обаче се мъдри огромен незарит ров, дълбок около 7 - 8 метра, в който са нахвърляни всякакви боклуци - като се почне от строителни отпадъци, пластмасови кофи от боя, туби, парцали, хартии, чували, бутилки от минерална вода, празни кутийки от бира.
Грозната картинка се открива току под прозорците на кабинетите, в които всеки ден влизат десетки и стотици пациенти. В двора пък около това минисметище са струпани чували цимент, пясък, разхвърляни са торби, летви, ламарини, мъдри се стар и полуизгнил фургон, който някога явно е служил за нещо, а днес е само детайл от неестетичния пейзаж.
"Влизаш в кабинета на доктора и насреща ти се мъдри прозорец с такава гледка, от която те заболява главата. На профилактичен преглед само да дойдеш, ще се разболеш от картинката", жалват се пациенти.
Бедите обаче съвсем не свършват дотук. При по-силни дъждове водите, които се оттичат от съседните райони, нахлуват в дупката, тъй като мястото е по-ниско, пълнят я и я превръщат в тресавище. Така е било през есента и на миналата година, така ще бъде и сега, когато тръгнат силните дъждове. Освен това точно под прозорците на кабинетите на първия етаж в бетонния бункер е изградена площадка, наподобяваща плитък басейн. Идеята е била след построяването на обекта там да се струпа пръст, а райграсът да превърне мястото в красива зелена градинка. Тъй като този минибасейн няма отводнителна тръба, дъждовната вода се събира, застоява, блатясва и е реална опасността да се превърне в развъдник на зарази. Към картинката се добавят и котките, които спокойно и безцеремонно се разхождат под прозорците, щастливи от присъствието си в котешкото царство.
Информационна табела на обекта посочва, че той е започнат през септември 2009 г., а целта е „Изграждане на нов бункер за лъчезащита за разполагане на линеен ускорител и реконструкция на съществуващи помещения за обслужване на сектора". Строител е „Весела" ООД. В точка 8 на информационната табела пък е записано, че продължителността на строителството е 8 месеца. До днес те са вече почти 13. Запознати припомнят, че по време на строителството в сградата на болничното заведение се е вдигал нетърпим шум, който обаче хората си приемали с мисълта, че се върши нещо наистина полезно, както е и в действителност. Протакането на проекта с ускорителя обаче не означава, че бункерът трябва да се превръща в сметище, още повече когато става дума за територия на лечебно заведение, убедени са пациенти.
Малко история
Линейният ускорител е апаратура, която унищожава тумори с насочен поток от високоенергийни електрони и фотони, без да уврежда здравите органи. Двама бивши министри на здравеопазването - проф. Радослав Гайдарски и д-р Евгений Желев, обещаваха нееднократно на Варна, че държавата ще отдели пари за нея. По цени от м.г. ставаше дума за около 5 млн. лв. Във връзка с това община Варна започна да строи специални помещения - бункер, със собствени средства, като задели близо 1 млн. лв. Бункерът за ускорителя е стоманено-бетонен, вграден е близо 20 м в земята и е със зидове, дебели по метър и половина. Стените му са със специална оловна защита, която ще предпазва от лъчение.
Междувременно обаче търгът за доставката на линейния ускорител се провали заради установени нарушения при фирмата победител. Смени се и правителството, с което отпаднаха и обещанията.
Сега на варненци, а и на всички жители на Североизточна България, са налага да ходят на лечение в София, където на практика е единственият в страната работещ линеен ускорител.