Сметките за ток скачат с 9% заради санирането

04.06.2015 | 15:35
по статията работи: econ.bg
580 мегавата средно върху цялата година се ползват за отопление, казва експерт
Сметките за ток скачат с 9% заради санирането
Снимка: Thinkstock/Guliver

Икономическият ефект от санирането съвсем няма да е толкова положителен, колкото се обещава и каквито очаквания се прогнозират в правителствената програма. Ползи ще има, но загубите практически ще се отразят на електроенергийната система, за държавните централи, например ТЕЦ "Марица Изток 2", а също така и върху цените на тока. Ефектът върху бюджета също ще е отрицателен, заради ДДС. Това коментира пред журналисти в рамките на ядрената конференция на Булатом Никита Христов, главен експерт в "Риск инженеринг". 

Ползите от санирането ще бъдат за тези, които са в санирани сгради. Те ще икономисат 365 млн. лв. годишно, тъй като ще потребяват по-малко ток. Загуби обаче ще претърпят всички (потребители), тъй като цената на тока ще се увеличи с 9%, заяви Христов.

"За да направим верни прогнози за потреблението в България, трябва да видим какъв ще бъде ефектът от прословутото саниране на сгради в България. Има тези, че то щяло да доведе до икономия на електроенергия в такива количества, колкото би произвела АЕЦ „Белене” с двата си блока (или 2000 МВт). Дали обаче това е така? Когато околната температура пада, се увеличава потреблението на ток. При около 18-19 градуса, когато не се ползва отопление, потреблението е по-ниско. Обикновено това се случва през май или юни. По-късно, когато стане горещо, климатиците се пускат и тогава консумацията скача", заяви експертът.

Базирайки се на данните от статистиката той стига до извода, че "580 мегавата средно върху цялата година се ползват за отопление", като през зимата те са повече, а през лятото - нула. 

"Отчитаме, че санирането би могло да икономиса около 40% от тази електроенергия. Тъй като то ще повлияе не на всички сгради, които се отопляват. Включително и в санираните сгради няма да се спре да се ползва отопление. Така изчисленията показват, че спестения тоар става 231 мегавата. А това е очевидно значително по-малко от АЕЦ „Белене”, констатира Никита Христов. 

Още по темата четете на 3e-news.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...