Сметките на община Кюстендил са запорирани заради иск на фирма, изпълнила ремонта в сградата на местната администрация след наводнение през 2009 г. По думите на кмета Петър Паунов обаче част от извършените ремонтни дейности не са били искани и затова общината не е платила.
Според кмета до ситуацията се е стигнало, след като фирмата сама решила да удължи работите, а общината не е платила и са последвали дело и запор. Паунов разказа, че фирмата изпълнител претендира, че свършила допълнителна работа за 500 хил. лв., макар да няма положен подпис и договорни отношения за това.
"Общината е осъдена не на договорно основание, а за неоснователно обогатяване – прецедент, от който може да пострада всеки", смята Паунов, който определи ситуацията като прецедент.
По думите му заради запора има риск близо 600 служители на местната администрация да останат без заплати по празниците. Той се оплака, че само със съобщението за запора общината е натоварена с допълнителни 22 хил. лв. разноски, 6 хиляди от които са за адвокатски хонорари.
Кметът на Кюстендил е уведомил Министерския съвет, министъра на правосъдието и Висшия съдебен съвет и заяви, че очаква подкрепа от държавата по най-бързия начин. "Оттук нататък с този съдебен абсурден прецедент и тази законодателна възможност, която се твърди, че я има, ако не бъде променен законът по най-бързия начин, всеки, който влезе във вашия дом по някакъв начин, позволено или непозволено, може да извърши каквито и да било ремонтни дейности и след това да ви осъди за тях", смята той.