Европейската комисия греши по отношение на „износа” на управлението на част от финансираните от ЕС програми в областта на науката, образованието, иновациите, транспорта и здравеопазването към специални агенции, твърди Сметната палата на Съюза.
Средствата, които агенциите ще управляват до 2013 година, са около 32 млрд. евро. Това са 20% от директно управляваните от ЕК средства, уточнява EUobserver. По-голямата част от бюджета на ЕС за периода 2007 – 2013 година (864 млрд. евро) се управлява съвместно от ЕК и от страните-членки.
Процесът на изнасяне на управлението започна през 2003 година. Като основна причина за тези планове се сочи корупционният скандал от 1999 година, когато тогавашната Комисия начело с председателя си Жак Сантер подаде оставка. Но според доклад на Сметната палата сегашните намерения за износ на управление са мотивирани от „нуждата за компенсация поради липсата на персонал в самата ЕК”. Отделно персоналът на външните агенции получава по-малки заплати, отколкото този на Комисията.
Друга забележка на Сметната палата е по отношение на пренебрегването на допълнителните разходи, свързани с износа на управление. Такива например са тези за надзор на процеса на изпълнение на програмите от външни контрактори или пък ако даден проект излиза извън компетенцията на занимаващата се с него агенция.
В своя защита ЕК посочва, че нито ЕП, нито Съветът на министрите са възразили срещу финансовата оценка за изпълнение на новите планове.