Възстановяването на крепостната стена е една от задачи, които си е поставила Община Созопол, за да утвърди града като предпочитана дестинация за културен и исторически туризъм.
Парите, необходими за реставрацията, ще бъдат предоставени от Министерството на финансите. Те са част от 10 милиона лева, които финансовото ведомство предоставя на десетте туристически дестинации, заели първите 10 позиции в класацията на вестник „Стандарт"- „Чудесата на България". Всяка една от тях ще получи по 1 млн. лв., като местните администрации трябва да представят и защитят проект за тяхното оползотворяване.
Челното място в класацията спечели Созопол с „Архитектурен и исторически резерват Старинен Созопол" и островите Св. Иван и Св. Кирик. По време на официалното награждаване кметът на община Созопол Панайот Рейзи ще представи проекта, за чиято реализация ще бъдат вложени средствата, предоставени от финансовото министерство.
Община Созопол има изготвен инвестиционен проект за консервация и реставрация на крепостна система -„Възстановяване на оригинален вход и крепостни стени и кули на АИР "Старинен Созопол". Проектът включва консервиране и реставриране на сегменти в обхвата на крепостната система, с цел превръщането им в туристическа атракция. Обект на възстановяване е входа на крепостната стена, както и някои елементи - кули заедно със стълби . Предвижда се социализация на пространствата, така че едновременно археологическите обекти да са достъпни за туристите и да се вписват в общата визия на града.
Целта на проекта е тази част от крепостната стена, която е обект на консервация и реставрация да се впише в силуета на Стария град и да допълни общата визия на това уникалното съоръжение Крепостна стена, съобщи Burgasinfo.com. Разкрити са две кули в разстояние на 100 метра в близост до входната врата на Стария град. Те са част от архитектурен ансамбъл свързан с крепостна стена, който разкрива уникална отбранителна система, която е опасвала Созопол през годините.
В общия ансамбъл на Западната крепостна стена ще бъдат вписани на две места по два зъбера и четири бойници. За да се запази общия вид на съоръжението и да се впише в силуета на града с възрожденския стил на къщите са предвидени още построяването на арка като продължение на крепостната стена и малък архитектурен ансамбъл с алея, от която да могат жителите и гостите на града да наблюдават красивата гледка, която предоставя съчетанието на море, скали и крепостна стена.
Цялостният проект предвижда Стария Созопол да бъде обграден с крепостна стена, като там където това е невъзможно да бъдат експонирани отделни елементи от нея. Той предвижда още археологически разкопки, консервиране, реставриране и социализация на крепостната стена, която ще обхваща града.
Този проект е част от мегапроекта за цялостно възстановяване на крепостната стена и кули, с чиито завършек Созопол би конкурирал перлата на Адриатика- Дубровник.