В София-град влизат 52% от чуждите инвестиции в цялата страна, сочат данните на НСИ. Това обяснява защо в столицата заплатите са с 67% по-високи от другите градове, безработицата е най-малка, а произведеният БВП на човек от населението изпреварва значително показателя за останалата част от страната.
Общата сума на чуждите инвестиции в България от началото на демокрацията до края на 2015 г., до когато са последните детайлни данни по региони, е 23,163 млрд. евро. А вложените чужди капитали в нефинансовите предприятия в София-град са 12,111 млрд. евро, пише "Стандарт".
На второ място с близо седем пъти по-малко инвестиции се нарежда област Варна с 1,76 млрд. евро. Над 1 млрд. евро са привлекли и областите Бургас, Пловдив, София-област и Стара Загора - съответно 1,7 млрд. евро, 1,592 млрд. евро, 1,274 млрд. евро и 1 млрд. евро.
Разликата между размера на чуждите инвестиции в тези шест области и останалата територия на страната е огромна. Това е причината Северна България да изостава значително в икономическото си развитие. Областите с най-малко чужди вложения се намират именно в Северна България. Това са Монтана (27,3 млн. евро) и Силистра (28,8 млн. евро). Сред областите с най-малко привлечени капитали от чужбина попадат и Кюстендил (42 млн. евро), Видин (77,8 млн. евро), Смолян (83 млн. евро) и Враца (85 млн. евро).
Оказва се, че повечето чужди инвестиции са съсредоточени около трасето на магистрала "Тракия" плюс Варна. През последната година стартираха и няколко големи инвестиционни проекта в Сливен, които още не са отчетени в общата сума на вложенията. Със завършването на магистрала "Хемус" Северна България може да се окаже също толкова привлекателна за инвеститорите колкото южната част на страната, което пък ще доведе до повишаване на стандарта на живот там.
Преките чужди инвестиции от началото на демокрацията до края на 2015 г. достигат 23,127 млрд. евро, което е със 7,2% повече спрямо края на 2014 г., сочат данните на НСИ. Най-много са направените преки чуждестранни вложения в промишлеността - 9,852 млрд. евро, и в сектора на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети, транспорт, складиране и пощи, хотели и ресторанти) - 5,607 млрд. евро.
Тези две дейности заедно формират 66,8% от общия обем на чуждите инвестиции, а относителният им дял нараства общо с 2,3 пункта спрямо предходната година. В сектор „Строителство" преките чуждестранни инвестиции са 751 млн. евро, или с 18,1% по-малко в сравнение с края на 2015 година.