Днес в сградата на Столичната община се състоя дискусия по повод Деня на диалога между централната законодателна власт и местната власт. По време на събитието и.д. кмет София Минко Герджиков изрази съмнение в стабилността на столичния бюджет за 2010 година, ако приходите останат същите, предаде БГНЕС.
Причината е, че Общината си е поставила амбициозната цел да продължи с изграждането на инфраструктурни обекти като следващия метродиаметър от метрото и Завода за битови отпадъци. "В условията на криза ще бъде поносима един дефицит на бюджета в размер на 45-46 млн. лева до края на годината", обясни временният кмет на София.
"В София трябва да продължим да привличаме европейски ресурси и да повишаваме събираемостта от местните данъци и такси". Това каза още Минко Герджиков, предаде Агенция „Фокус".
Той обясни, че втората част на метрото струва 247 млн. евро, а за нея са били отпуснати 185 млн. евро. Общината трябва да си осигури 60 млн. евро съфинансиране за изграждането на отсечката на метрото от жк. „Надежда" до бул. „Черни връх". "Без да се увеличават местните данъци и такси, трябва да се осигури по-висока събираемост от повече граждани на столицата", бе категоричен той.
Общинарите обаче са обезпокоени, че следващата година ще бъде може би по-тежка. Предстои да стартира и тръжната процедура на завода за софийския боклук.
Тези разходи принуждават общината да поиска промени в Закона за облагане на доходите на физическите лица. Преразпределението на парите до сега е 20/80 в полза на държавата, но столичните общинари ще искат това да се промени в съотношението 50/50. Депутатът от "Коалиция за България" и бивш общински съветник Петър Корумбашев обаче изрази скептицизъм по този въпрос.
Основното направление за подобряване на сегашната ситуация е чрез увеличаване на приходите от местни данъци и такси, в това число изработването на нов Закон за местните данъци и такси, който да позволи провеждането на местна финансова политика. Основно в общините се безпокоят от това, че държавата приема поправки, които я ощетяват, както с наскоро преработения енергиен закон, който отменя данъците на производители на уреди "клас А", които са типично общински данъци.