София ще продължава да расте и да се развива на север - в полите на Стара планина. През следващите 5-6 години в района трябва да се изградят пътища, а след това териториите да се застроят с еднофамилни къщи. Очаква се в околностите на града да бъдат вдигнати около 250 000 нови жилища.
„Новите квартали на София ще се намират на югозапад, югоизток и северозапад. Най-много жилища се предвижда да бъдат построени в полите на Стара планина", обясни пред в. „Монитор" арх. Яни Вълканов от общинското предприятие „Софпроект-ОГП".
Концепцията за развитието на столицата до 2030 г. е залегнала в Общия устройствен план на града, на който архитектите от дружеството са съавтори. След дълги обществени обсъждания планът бе одобрен от Столичния общински съвет и Министерския съвет в края на миналата година.
„За да се развият тези територии, първо трябва да се изградят пътища и друга инфраструктура. В момента подготвяме план-график на развитието на околностите на града, който ще предопредели и появата на новите квартали. Според първоначалните ни сметки до 2015 г. за всички райони около столицата трябва да бъдат разработени и одобрени подробно устройствени планове. Така ще стане ясно къде ще има пътища, къщи, паркове, административни сгради и дори детски градини", обясни арх. Вълканов. На „Московска" 33 все още нямат разчети колко ще струва цялостното планиране на териториите около града.
Според архитектите до 5-6 години трябва да са готови и основните транспортни връзки между централните части и крайградските райони. Сред тях са магистралите „Люлин", „Калотина", Северната скоростна тангента, както и продължението на „Хемус" до Горни и Долни Богров. По разчетите на правителството на ГЕРБ част от тези първокласни пътища трябва да бъдат завършени и по-рано.
„Очакваме до 2020 г. да бъдат изградени повечето шосета в околностите на столицата. Това е предпоставката да привлечем инвеститорски интерес - хората да започнат да купуват терени и да строят", обясни още арх. Вълканов.
Според Общия устройствен план териториите на югозапад, югоизток и северозапад са предимно жилищни зони, като са предвидени за ниско строителство. Очаква се там да бъдат изграждани еднофамилни къщи.
„Идеята е в полите на Стара планина да има ниско строителство - къщи и вили. Районът обаче няма да се превърне в кварталите от подвитошката яка, а жилищата в новите квартали на север ще са достъпни и за не чак толкова богати хора", коментира Яни Вълканов. По плановете на архитектите в новите райони трябва да се запази природата, да има повече зелени площи и кътове за отдих.
Зоните за производство зад Централната гара, в района на Захарна фабрика и в "Хладилника" ще се застрояват с офиси и жилищни сгради. В същото време в покрайнините на града ще се оформят нови производствени и складови зони.
„Оказва се, че голяма част от производствените територии в града са излишни. Нови зони ще се обособяват около основните транспортни връзки с магистралите, каквито са тенденциите през последните години", обясни арх. Яни Вълканов.
В същото време архитектите очакват зоната около гарата да започне да се застроява със сгради средна височина през следващите години. Според плана територията наоколо е смесена зона и там може да се появят сгради с жилища, офиси и магазини.