Намаляването на фискалния резерв от 6,3 млрд. лева на 4,5 млрд. лева беше определено като правилна стъпка от бившия кмет на София Стефан Софиянски в ефира на БНТ. Освен чрез намаляване на фискалния резерв, пари могат да дойдат от външно финансиране или комбинация между двете мерки, коментира още Софиянски. Той допълни обаче, че мярката е закъсняла - забавянето на плащанията от страна на правителството забави постъпленията и задълбочи междуфирмената задлъжнялост. "Философията на бюджета беше сбъркана, но той беше приет", допълни още Софиянски.
По негови думи сегашното правителство няма необходимата квалификация. Действията на финансовия министър са хаотични и той не знае какво да прави, допълни още Софиянски. "От 1,5 млрд. лева бюджетен дефицит, 1 млрд. е натрупан от това правителство", изчисли още Софиянски.
Сега имаме нужда не от антикризисни мерки, а от програма за икономическо развитие. В нея мерките трябва да бъдат насочени в четири направления - селско стопанство, икономика, инфраструктура и общините.
"По отношение на селското стопанство трябва да бъде променен начинът, по който се отпускат субсидиите - българският компонент трябва да се дава веднага, а европейският - до края на годината", коментира бившият служебен премиер на България. В момента икономиката работи на 60% от капацитета си и имаме спад на брутния вътрешен продукт от около 4 на сто. А в същото време всички фондове и програми са заспали, коментира още Софиянски. Според него още със съставянето на новото правителство на ГЕРБ е имало нужда от министър по еврофондовете.
В момента този министър (Томислав Дончев - бел.ред.), за когото е видно, че има опит, няма необходимата администрация, за да "отпуши" фондовете, коментира Софиянски.
Освен икономика и селско стопанство, трябва да се работи и по развитие на инфраструктурата. "Не е необходимо отварянето на един лот на повече от пет месеца, а трябва бързо да се строи, по много лотове, с по-малко километри", препоръча още Софиянски. Той предупреди още, че кризата в общините може да се окаже опасна за валутния борд. "Още при въвеждането му от МВФ ни предупредиха, че бордът може да "избухне" през общините", допълни той.
Сред препоръките на Стефан Софиянски беше още ГЕРБ да се окаже от съветите на Иван Костов и Мартин Димитров.