"Всички лутания са прокризисни и България, за съжаление, все още няма ясна идея как ще излезем от кризата. Едно правителството е избрано затова, за да има ясна политика, но през последните 7-8 месеца българите видяха мерки, които задълбочиха кризата, а не я преодоляха." Това каза пред bTV Стефан Софиянски, бивш министър-председател и кмет на София, в коментар за това дали мерките "антикриза" са по джоба ни и как да избегнем повторение на "зимата на 1997 г."
Според него управляващите трябва да се стремят да поставят икономиката в естествената й среда. Софиянски смята, че бюджетът се разминава с действителността и рестриктира икономиката.
"Бюджетът не е рестриктивен, а в България кризата е в търсенето - има криза на вътрешното търсене, което е много малко", смята пък от своя страна финансистът Владимир Каролев. Навсякъде по света криза има от погрешни решения в държавния, а не в частния сектор, изрази мнението си той.
Не е вярно, че ако се намалеят осигуровките, ще фалира пенсионната система, категоричен беше Каролев, цитиран от БГНЕС.
Според него трябва да се стимулират хората да инвестират и да спестяват пари, за да се преодолее кризата.
Финансистът смята, че в момента само се мисли как да се харчат пари, вместо да се намалят заплатите в държавните ведомства и да има съкращения в тях. Той изрази своето възмущение, че с изключение на Министерството на финансите, навсякъде се съкращават т. нар. "щатни бройки", което не са реални съкращения.
Владимир Каролев беше категоричен, че тази година задължително трябва да се изпълни Законът за бюджета.