Софиянци имат нужда от постоянна и навременна информация за законодателството, свързано с управлението и поддържането на етажната собственост. От своя страна Столична община трябва да положи усилия да обедини информацията от различните източници и да я представи на столичани на разбираем и достъпен език.
Това са част от изводите от анкетно проучване на Фондация „Център за икономическо развитие" (ЦИР). Допитването е извършено по проект "Аз, съседът и общината", финансиран от програма „Европа - Граждански проекти и европейски практики" на Столична община.
Основната цел на проекта е да съдейства за оптимизация на съществуващия модел за управление и поддържане на етажната собственост според изискванията на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) чрез създаването на устойчив градски, както и популяризиране на добри европейски практики на добросъседство, подчертават от фондацията.
Проучването е направено в три столични района - "Триадица", "Лозенец" и "Младост". Попълнени са 152 анкетни карти.
Над 65% от анкетираните са заявили, че познават изискванията на Закона за управление на етажната собственост.
Най-висока степен на познаваемост е установена в район "Лозенец" - около 81 на сто, а най-ниска в район „Младост" - 55.7 на сто. В район "Триадица" отговорите на този въпрос гравитират около средния процент - 68.6 на сто, коментира Бленика Джелепова от ЦИР.
Според Джелепова, изключително интересни са отговорите на въпроса: „Коя форма на регистрация на Вашата етажна собственост бихте одобрили: Общо събрание на собствениците или Сдружение на собствениците като самостоятелно юридическо лице?".
Средните стойности на отговорите от трите района показват, че 77% предпочитат Общо събрание на собствениците, а 23 на сто са за Сдружение на собствениците като самостоятелно юридическо лице.
Отговорите, дадени от анкетираните в район „Лозенец", показват изключително единомислие - 100 на сто са избрали за форма на регистрация Общо събрание на собствениците. В районите „Младост" и „Триадица" подобно единно мнение отсъства. В район „Триадица" дяловете на привържениците на двете форми на регистрация са в следното съотношение: 68.6 на сто предпочитат Общо събрание, а останалите 31.4 на сто биха избрали за своята сграда Сдружение на собствениците като самостоятелно юридическо лице
В анкетата е поискано мнението на жителите от трите района и за възлагане на управлението на тяхната етажна собственост на специализирана фирма.
Най-консервативни и недоверчиви към предимствата на тази форма на управление са живеещите в район "Лозенец". Само 13 на сто биха я предпочели, а останалите 87 на сто я отхвърлят категорично. Подобна е картината и в другите два района: в „Младост” 73 на сто от анкетираните не приемат подобна възможност, а 27 на сто биха се съгласили с възлагане на управлението на специализирана фирма. В район „Триадица” само 19.6 на сто биха приели тази форма на управление, а за 80.4 на сто от анкетираните тя не е предпочитана.
Авторите на анкетата стигат до извода, че "възпитаването и убеждаването на всички жители на града да работят заедно със Столична община при прилагането на европейски практики, насочени към повишаване на качеството на живот в столицата и утвърждаване на доброто управление в местната власт, са възможни отново само при обезпечаване на добра информираност на гражданите.
Пълния текст на проучването може да видите в прикрепения файл след статията.