Българският софтуерен бранш е отчел ръст от 5,3% през 2010 г. Това сочат данните от третото годишно изследване "Баромерът на българската ИТ индустрия", представено от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).
В проучването участват 38 компании с общо около 2500 служители, които формират една трета от оборота на сектора у нас.
Продажбите на тези софтуерни фирми бележат увеличение от 8% през 2010 г. спрямо 2008 г. През миналата година обемът на продажбите достига 163 млн. лева. От индустрията предвиждат около 7-8% ръст в продажбите за 2011 г.
50% от продажбите се реализират в чужбина - две трети от тях в Европа, останалите в САЩ. "Това показва, че секторът има потенциал да бъде един от основните двигатели на българската икономика", отбеляза председателят на УС на БАСКОМ Георги Брашнаров.
Заплатите в бранша сa се увеличи с 2,3% през 2010 г. Средната заплата на заетите в сектора е между 2000 и 3000 лева. 87% от компаниите в проучването очакват увеличение на възнагражденията на ИТ специалистите догодина.
"Основен проблем на бранша е трудното намиране на подходящи специалисти. Ако компаниите можеха да намерят подходящите хора, бизнесът им би се увеличил с 50%", смята председателят на надзорния съвет на "Сирма груп" Явор Джонев. Той коментира, че образователната система трябва да се промени по фундаментален начин, за да може да произвежда необходимите служители за ИТ сектрора.
"Софтуерният бизнес е бизнесът с най-голяма добавена стойност у нас. Всяко работно място в софтуерната индустрия генерира 3-4 работни места в икономиката. Затова е необходим човек, който на държавно ниво да подкрепя сектора - така нареченият chief information officer (главен директор или в случая - висш държавен служител по информационните технологии)", смята Джонев.
"Както магистралите намериха Росен Плевнелиев, така и ИТ индустрията търси своя герой", заяви Брашнаров.