Социални мрежи като Facebook ("Фейсбук") и Twitter („Туитър") са новите модерни зависимости за младите хора. Ако доскоро в обществото се говореше за наркозависимост, днес спокойно можем да говорим и за киберзависимост. Това заяви социалният психолог Иван Иванов по време на конференция на тема: "Нови медии, нови наркотици, нови зависимости". На форума присъстваха над 70 представители на медии, експерти и НПО-та от България, Англия, Унгария, Македония и Словакия и др.
Еcon.bg беше медиен партньор на събитието.
Към новите наркотици Иванов причислява още шопинг терапията и манията по определена марка дрехи. Интересна тенденция е и т. нар. "консуматорско воайорство", т.е. желанието да се гледат публикувани видеоклипове от личния живот на хората.
Според Иван Иванов съществен проблем за родителите се оказва невъзможността бързо да се адаптират към развитието на технологиите.
Губи се контролната функция на родителите над децата. Когато родителите не могат да контролират подрастващите, вече губят и функцията за социализиращ фактор, смята психологът.
След като стана ясно, че родителите губят битката със социалните мрежи, участниците в дискусията споделиха становище, че все по-отговорна роля във възпитателния процес на младите хора днес имат медиите.
Джон Карвел, редактор по социални теми в британския вестник "Гардиън", препоръча медиите много внимателно да боравят с термините за наркозависимост, да се подбират думите за това как се говори за проблема.
Едно неправилно описание може да изкара тези хора демони, вместо да им се помогне, смята журналистът.
Бившият здравен министър Илко Семерджиев определи Интернет като "съвременния Вавилон, който прави младите хора зависими".
Анна Любенова, секретар на Фондация "Инициатива за здраве", е на мнение, че "младите хора за добро или лошо общуват чрез новите медии, които се превръщат за тях в нови наркотици".