Социалният министър не можа да обори омбудсмана за парите на работниците

29.11.2017 | 17:45
по статията работи: econ.bg
Трудовата инспекция не можела да се задейства по-рано от 1 юли без бюджет и капацитет
Социалният министър не можа да обори омбудсмана за парите на работниците
Снимка: БГНЕС

Социалният министър Бисер Петков не можа да обори обвиненията на омбудсмана Мая Манолова срещу него и парламентарната социална комисия. Министър и депутати от мнозинството дружно въведоха отлагателен срок от 1 юли за промените в Кодекса на труда, които ще позволят Главната инспекция по труда да инициира производство по несъстоятелност в съда по случаите на неплатени заплати, когато фирмите са фалирали.

Така около 5000 работници, останали на улицата през тази пролет, на 1 юли вече няма да имат нужда от закона, защото 12-месечният срок да си получат заработените заплати ще е отминал.

По-рано днес казусът вбеси и разплака Мая Манолова, докато даваше изявление по темата в парламента. Министърът на труда и социалната политика се защити, че ГИТ няма бюджет, хора и капацитет. Той обвини още Манолова, че е внесла ново предложение, което му е станало известно отпреди седмица-две.

Само тези текстове, които се отнасят до новото правомощие на ГИТ да инициира производство по несъстоятелност в съда били с отлагателен срок на действие от 1 юли. За да има време трудовата инспекция да изгради капацитет за промените, това предполага персонал с други умения, оправда се министърът. Бисер Петков уточни, че не става дума за трудови инспектори, защото те не разбирали от подготовка на доказателства, с които ще бъде подкрепен искът пред съда.

"За да бъдат успешни тези искове, да се стигне до желания резултат, работниците да получат заплатите си, да има доказателства и администрация, която да ги подготви", обобщи Бисер Петков. Той не можа да отговори какво става с парите на работниците, чиято 12-месечна възможност да получат справедливост с изплащане на заплатите от Фонда за гарантиране на вземанията ще е изтекла към 1 юли. Все пак социалният министър се измъкна от конфузната ситуация, като каза, че пленарната зала ще има последната дума и предполага, че още веднъж ще бъдат огледани всички текстове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...