Спестяванията на домакинствата – рекордно високи през 2011 г. 2

03.02.2012 | 13:08
по статията работи: Ралица Стоянова
Високите лихви на банките водят до мързел и непродуктивност, смята премиерът
Спестяванията на домакинствата – рекордно високи през 2011 г.
Снимка: Sxc.hu

 

Спестяванията на домакинствата в България през миналата година са били на рекордно ниво за последното десетилетие. 2011г. е втората поредна година с рекорд по този показател. Статистика е представил пред Министерския съвет в сряда вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, става ясно от стенограмата на правителственото заседание, цитирана от Дарик радио.

На въпрос на премиера Бойко Борисов какъв е броят на домакинствата, вложили тези средства, Дянков обяснява, че БНБ не предоставя такава информация, но според него става въпрос за между 600 000 и 800 000 семейства.

По думите на Дянков изглежда, че населението разполага с доста голям финансов ресурс и обяснява, че донякъде това се дължи на уплахата по време на криза, когато хората пестят повече за черни дни, но при резултатите в последните две години и на фона на това, че в другите държави не се наблюдава подобно явление, вицепремиерът го нарича "аномалия".

Той си я обяснява с факта, че у нас данъците не са вдигани за разлика от други страни и това вероятно е оставило повече средства у домакинствата. Според финансовия министър трябва да се намерят политики "да можем да работим с този доста голям ресурс, който влиза в банките, а не се използва за развитие на бизнеса, за покупателна способност".

Министър-председателят пък изтъква като аргумент за спестяванията на хората стабилната банкова система у нас и факта, че доверието в нея е голямо. Той обаче намира допирна точка и в политиката на правителството. "Даваме стотици милиони за отчуждителни процедури по магистрали, всъщност ние много хора направихме богати - пречиствателни станции, жп линии, субсидиите в земеделието са огромни пари. С една дума, банката, веднъж, е стабилна институция, второ, лихвите са големи. В началото на кризата това е сигурност, в края на кризата това вече е мързел. Свикваш всеки месец отиваш и си взимаш лихвичката и колкото - толкова. Майката, голямата сума, си седи в банката. Така че, донякъде високите лихви, лихварството е точната дума, това е най-мързеливото нещо, то е най-непродуктивното".

Борисов допълва, че домакинствата са направили доста в последните двадесет години по модернизирането на домовете си, като са сменили дограмите, черната и бяла техника и признава, че и той самият е "направил това упражнение няколко пъти". Министър-председателят смята, че трябва да се убедят хората да си направят енергийно ефективни жилища. По този начин те всяка година ще печелят повече от лихвите от тези пари и посочва като инструмент програмата за енергийна ефективност.

Борисов също така иска да се помисли за инициативи за насърчаване на предприемачеството и заетостта. Според него цифрите, представени от министър Дянков, са такива, защото е потисната инициативността.

Премиерът предлага парите, които остават по остатъчни фондове, да отиват за младежката заетост. Според него всячески трябва да се търсят нови модерни инструменти, с които да привличаме повече и да разкриваме работни места.

"Докато не създадем нова мода, ново нещо, в което хората да решат да инвестират изгодно, те ще си държат парите на лихва. И това не трябва да ни учудва. Хубаво е, че все пак хората пестят и това означава, че има пари. Публично казваме: Зле сме, бедни сме, но подсъзнателно той си казва - в края на краищата имам някаква сума, имам нещо, което ме пази, ако се усложни кризата, малко ще изчакам", казва той.

Борисов обобщава, че българите затова сме оцелели, защото българинът е много прагматичен и много внимателно стъпва, когато става въпрос за собствените му дела

 

Оцени статията:
1.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Иванка Попова 03.02.2012 | 20:11
Министър Дянков се е объркал :)) И откъде намери населението пари да задели в банките на депозит ... след като безработицата е по-висока и цените на хранителните стоки от първа необходимост нараснаха през 2011 г ?
Кирил Добрев 03.02.2012 | 22:07
И толкова ли е тъп да не се запита колко крадци държат 90% от тези "спестявания"? И живеят от лихви не само, защото са тъпи, но и защото са под неговия тиквен чадър.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...