Франция ще създаде специален съд за финансови спорове, които се водят по английската правна система, след като Великобритания напусне Европейския съюз. Това обяви френският финансов министър Брюно льо Мер по време на роудшоу в Ню Йорк и срещи с банки от "Уолстрийт".
В опит да спечели от благосклонния към бизнеса образ на президента Еманюел Макрон, Льо Мер каза, че всички производства в този съд ще бъдат на английски. "Ще назначим хора с опит в обичайното право, независимо откъде идват," каза още министърът, цитиран от "Ройтерс".
Повечето договори за заеми и деривати са написани съобразно английското право. Напускането на Обединеното кралство обаче може да създаде проблеми за това как тези договори ще се прилагат извън страната.
От друга страна този ход е необичайно голяма стъпка за гордата с езика и правната си система Франция независимо от по-благосклонното отношение на Макрон към английския в сравнение с предшествениците на поста. "Отдавна минаха дните, когато можеше да се прави бизнес или да се говори с регулаторите само на френски. Винаги ще се гордеем с езика си, но разбираме и нуждата да улесним финансовите институции да работят във Франция," обясни Льо Мер в речта си на английски.
"Да привлечем големите американски банки в Париж, вместо да ги оставим да се установят в Лондон, Дъблин, Амстердам или Франкфурт - това ще създаде работни места във Франция, ще ѝ донесе благосъстояние... Не финансите са врагът, а безработицата," добави той. Предишният президент, социалистът Франсоа Оланд, обяви финансовите институции за "враг" и опита да наложи солиден данък на най-богатите.
Очаква се в следващите няколко месеца премиерът Едуар Филип да обяви мерки, които ще направят Париж по-привлекателен като глобален финансов хъб, каза в сряда говорител на правителството.