Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Джордж Мичъл се срещна снощи в Ерусалим с израелския премиер Бенямин Нетаняху, съобщиха Ройтерс и АП, цитирани от БТА.
С тази среща Мичъл постави началото на нов кръг от "совалковата дипломация" на Вашингтон с цел да върне мирния процес в Близкия изток към преки или непреки преговори между Израел и палестинците.
След срещата си с Нетаняху Мичъл заяви пред журналисти, че следващите месеци ще бъдат посветени на постигането на рамково споразумение за мир въпреки краха на преките палестинско-израелски преговори. Той изрично подчерта, че му предстоят множество двустранни срещи с израелски и палестински представители, на които тай ще се опита да постигне съгласие но основните спорни въпроси.
В продължение на месеци Мичъл действаше като активен посредник преди да бъде постигнато съгласие през септември двете страни да започнат преки преговори. Времето за постигане на напредък се оказа недостатъчно, тъй като през ноември изтече срокът на мораториума върху новото строителство в израелските селища на територията на Западния бряг и Източен Ерусалим и Нетаняху отказа да го поднови.
В началото на декември Вашингтон обяви, че се отказва от усилията си да накара Израел да поднови мораториума и се върна към тактиката на посредничество при непреки израелско-палестински преговори. Израел приветства този ход, но палестинската страна реагира с рязко изразено недоволство.
Пред журналисти израелският премиер подчерта, че "за да се постигне мир двете страни трябва да дискутират онези въпроси, които наистина биха довели до мирно споразумение".
На състоялото се вчера заседание на изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина бе обявено, че политиката на Израел /т.е. отказът да бъде спряно строителството на Западния бряг/ "застрашава стабилността в региона" и доказва, че приоритетите на Израел са "заселване, експанзия и увековечаване на окупацията".
Палестинската страна междувременно започна да търси алтернатива на преговорите с Израел и активизираха опитите си да получат международно признание за палестинска държава в границите от преди войната през 1967 г. - независимо от това дали ще бъде подписан мирен договор или не.
Преди няколко дни Бразилия и Аржентина станаха първите държави, които признаха независима Палестина. Вчера външните министри на страните от ЕС също обявиха, че ще признаят създаването на независима палестинска държава, когато "настъпи подходящия за това момент", и изтъкнаха необходимостта от постигане на договор между израелци и палестинци. Много от страните членки на ЕС подкрепят идеята за едностранно обявяване на независима палестинска държава, ако мирният процес остане блокиран. Този проблем ще бъде обсъждан и на насрочената за следващата седмица среща на високо равнище на страните членки на ЕС.