Около 100 000 души се търсят за работа по морето. Остра нужда от кадри изпитват и в строителния бранш, финансите застраховането и недвижимите имоти. Според работодателите обаче, повишеното търсене не е сигнал за излизане от кризата.
Очакванията на бизнеса са заетостта в периода юли-септември да се увеличи с 14%. Най-оптимистични са прогнозите за наемане на кадри в хотелиерството и ресторантьорството, където ръстът е с една трета, информира bTV. Най-много хора се търсят в Североизточна България и по Черноморието - там се очаква откриването на нови предприятия и работа по проекти.
По думите на работодателите основен проблем остава липсата на квалифицирани кадри. Причината е, че всички хора, които са обучени, със стаж, работили предходни години по Черноморието, предпочитат да работят навън заради по-високото заплащане.
"Имаме голям отлив към Гърция. Много хора от Варна пък са се качили по пасажери. Пристигат хора от провинцията, от всички краища на страната, които обаче са крайно неподготвени", споделя Невяна Филева, управител на заведение.
По думите й колкото по-нискоквалифициран персонал се търси, толкова по-трудно се намира. Причината не е в заплатите - чистачка например взима по 400-500 лв, готвач - около 1000 лв.
За да задържат ценните кадри, работодателите подобряват условията на труд - осемчасов работен ден, плащане на осигуровки, предвиден транспорт.
В Бюрото по труда във Варна в момента са обявени над 300 работни места, две трети от тях са в туризма.
"Туризмът се оказа, че е ниша, в която има постоянен интерес особено засилен предната година и тази. Туристическите кадри се търсят много и то добре обучени, с владеене на езици, с владеене на специфична кухня при готвачите. Този факт показва, че секторът се разраства неминуемо води до търсене на повече хора", коментира директорът на бюрото по труда Божидар Михайлов.
Въпреки повишените заплати и в строителния сектор се оплакват от недостиг на работна ръка. И там проблемът е в трудовата миграция, като строителите отиват да работят зад граница за повече пари.
"Качествените кадри избягаха от България. Намериха работа в Европа, в различни европейски държави. Като назначиш някой и той не може да изпълни функциите, за които си го назначил се налага пак да търсиш”, смята Валентин Вълев от Камарата на строителите.