Озоновият слой, който предпазва живите организми от вредните ултравиолетови слънчеви лъчи, е на път да се възстанови в голяма степен до средата на века, но в полярните пояси това ще стане по-бавно, съобщи Ройтерс, като се позова на доклад на Световната метеорологична организация и Програмата на ООН за опазване околната среда.
Намаляването на озона обаче ще продължи още доста десетилетия, тъй като няколко ключови вредни вещества остават в атмосферата дълго време, след като отделянето им е прекратено.
През последното десетилетие озоновият слой около планетата и озонът над Арктика и Антарктика е спрял да намалява, но все още не е започнал да се увеличава, гласи докладът. В документа, съставен от 300 учени, се дава положителна оценка на Протокола от Монреал от 1987 г., подписан от около 200 държави, който е спрял допълнителното изтъняване на озоновия слой и е помогнал за смекчаване на парниковия ефект.
В резултат на постепенното изтегляне на увреждащите озоновия слой вещества по силата на Протокола от Монреал, се очаква озоновият слой извън полярните пояси да се възстанови до нивото преди 1980 г. в някой момент преди средата на този век, гласи още докладът.
Озоновата дупка, която се отваря над Антарктика всяка пролет обаче, се очаква да се свие до нивото преди 1980 г. в края на XXI век. През пролетта, когато озоновата дупка е голяма, в Антарктика продължава да се отчита силно ултравиолетово лъчение, отбелязва БТА.