Диверсификация на източниците за получаване на газ, 650 млн. евро инвестиции в мрежата в България и достигане до нови потребители на „синьо гориво” в България. Това са част от точките, записани в 10-годишния план на "Булгартрансгаз", който беше представен в курорта "Златни пясъци". Предстои той да бъде разгледан и одобрен от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Според базовия сценарий, записан в документа, търсенето на газ в България ще се увеличава за периода 2013-2022 г. В края на периода той трябва да достигне 4,56 млрд. кубични метра годишно при 3,150 млрд. кубични метра годишно през 2013 г. Достигането на това количество зависи от различни фактори, сред които - устойчив икономически растеж (между 2 и 6 на сто), достигане на използването на природен газ в първичното енергийно потребление (ПЕП) до 19,95% през 2022 г. при 14% в момента и др.
През следващата година ще потекат първите количества газ по интерконекторната връзка межу България и Румъния. Това може да се случи през месец март, въпреки че зададеният срок е месец май. Дължината на газопровода ще бъде 25 км, от които 15 ще бъдат на българска територия.
Отново през март 2013 г. ще бъде направена първата копка на газовата връзка между България и Гърция. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Според проекта първите количества"синьо гориво" трябва да потекат по тръбата между Комотини и Стара Загора през 2015 г.
В края на 2014 г. или началото 2015 г. трябва да заработи връзката между България и Турция. По този повод изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков обясни, че има няколко трасета, през които може да мине тръбопроводът. Той допълни, че единият от вариантите предвижда българският участък от проекта да бъде включен в тръбопровода "Набуко Запад". Средствата, предназначени за началния участък на проекта, които възлизат на около 250 млн. евро, ще бъдат използвани за строителните работи.
Във връзка с изграждането на турската част от газовата връзка Темелков обясни, че основният партньор, с който работи "Булгартрансгаз", е турската държавна компания Botas. Тя, от своя страна, може да реши да привлече в работния процес частни фирми.
По време на събитието беше обяснено, че е нямало момент, в който Турция да каже "не" на газовата тръба с България. Страната е била единствено против това да осигурява "синьо гориво". Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" увери, че това условие ще може да бъде изпълнено от пазара.