Споровете около АЕЦ "Белене" продължават

01.12.2010 | 13:41
по статията работи:
Според министър Трайков компаниите, които имат намерение да инвестират, са с история. От левицата с остри критики за цената
Споровете около АЕЦ "Белене" продължават

Компаниите, които имат намерение да инвестират в АЕЦ "Белене", са с история. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пред журналисти след заседанието на кабинета

Той беше помолен да коментира дали двете чуждестранни компании (финландската "Фортом корпорейшън" и френската "Алтран техноложи" - бел.ред.), за които стана ясно вчера, че имат намерение да инвестират в АЕЦ "Белене", са проверени за връзки с руски компании. По думите на министър Трайков на този момент, на ниво "необвързващи документи", които са подписани такова мислене не е актуално.

"Фортум" е публична компания, чиито акции се търгуват на борсата и всеки може да притежава такива, коментира Трайков, цитиран от БТА.

Българското правителство не договорил добри икономически условия за България за изграждането на АЕЦ "Белене". Това каза председателят на "Коалиция за България" Сергей Станишев на брифинг в Народното събрание, свързан с подписания вчера меморандум между НЕК и руската държавна компания "Росатом", предаде репортер на Агенция "Фокус".

Не е тайна, че БСП винаги е подкрепяло проекта АЕЦ "Белене", защото той е важен икономически за България, но реализацията на проекта трябва да става по начин, който е изгоден за България. Договорена е цената от близо 6,3 млрд. евро, което не отговаря на никакъв инфлационнен индекс на Евростат, коментира Станишев. Според него такава цена (6.298 млрд. евро - бел. ред.) не е обсъждана никога и тя надхвърля поне с 500 млн. евро най-високият възможен индекс и най-лошият вариант за България, който е обсъждан и дискутиран с руската страна от предишния кабинет.

До момента с руската страна има проблеми с техническата документация. Това забавяне се дължи и на технически пропуски от руската страна, което би трябвало да се използва, когато се договаря цената, коментира бившият премиер. Той коментира още:

Винаги сме отстоявали позицията, че атомната електроцентрала "Белене” трябва да бъде българска, а не руска или нечия друга атомна централа на територията на България - държавата да има 51% контролен мажоритарен пакет в собствеността. Договореното вчера води до това българската страна да загуби контролния пакет.

Една година лутане по преговорите за централата са довели до загуби за България от минимум 3 млрд. лв. Това каза от своя страна в Народното събрание депутатът от "Коалиция за България" Румен Овчаров. Според него водене на преговори тип "капалъ чарши" води до подони резултати.

Бившият министър коментира още, че договорената цена не може да бъде обяснена с никакви икономически показатели. По думите му, ако тази цена се пресметне в години, означава, че централата "Белене” ще се изгражда минимум 20 - 25 години.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...