Спряха разработката на лекарство против Алцхаймер 1

07.08.2012 | 15:15
по статията работи: Александър Димитров
Причината са два поредни провалени теста на високо ниво
Спряха разработката на лекарство против Алцхаймер

Две от най-значимите корпорации за медикаменти на пазара – Pfizer и Johnson & Johnson, обявиха, че спират развитието по разработката на лекарство против Алцхаймер. Причината за този ход е провалът при два късноетапни клинични теста.

Bapineuzumab, който се разработваше от двете компании, имаше за цел да намали натрупването на сенилни плаки в мозъка. Проблем при когнитивните и функционалните тестове обаче е накарал корпорациите да се оттеглят от разработката.

Болестта на Алцхаймер е най-често срещаната форма на деменция. Според изчисленията близо 36 милиона души страдат от деменция, а болестта на Алцхаймер е шестата най-масова причина за смърт в САЩ, уточнява „Би Би Си“.

На 23 юли бе обявен първият провал на медикамента на късноетапните тестове. Тогава бяха тествани пациенти, които имат генетична предразположеност към Алцхаймер, наред с други, които не са предразположени към заболяването. При третирането в крайна сметка се оказа, че резултатите между двете групи са еднакви.

Според някои специалисти изследванията са били обречени на неуспех поради практиката на третиране на пациенти, които са с вече увредени мозъци.

Едно от ширещите се мнения е, че хората трябва да бъдат лекувани преди да ги покоси деменцията“, отбелязва Уилям Тис, който е част от Асоциацията за Алцхаймер. Той отбеляза, че въпреки провала на опитите, данните, които могат да се извлекат от експеримента, са това, което е истински важно.

„Тези проучвания са ужасно важни за нас, за да разберем повече за тази болест“, изтъква Тис.

Стивън Романо, който е оглавяващ Групата за разработване на медикаменти на Pfizer, ясно демонстрира своето разочарование.Освен всичко друго, ние сме натъжени и от тази загубена възможност да предложим нещо напредничаво на пациентите си, които са засегнати от слаба до умерена степен на болестта на Алцхаймер, както и на грижещите се за тях“, изтъкна той.

Стивън Романо, който е оглавяващ Групата за разработване на медикаменти на Pfizer, ясно демонстрира своето разочарование.

През 2009 година от Johnson & Johnson решиха да инвестират близо 1,5 милиарда долара в Bapineuzumab. Сходно лекарство, разработвано от Eli Lilly с името Solanezumab, също е обект на много надежди. Резултатите при него ще бъдат налични едва през идните месеци обаче.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Златна Стоицева 13.08.2012 | 20:36
За моята майка всички тези изследвания са закъснели, но ние със сестра ми може да сме следващите потерпевши, затова живо се интересуваме от тази коварна и безпощадна болест.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...