Ромите са единствената етническа група в България, в която делът на бедните работещи е по-голям от бедните пенсионери. Това показват данни от изследване на Националния статистически институт, оповестено днес.
Сред бедните от българската и турската етническа група преобладават пенсионерите (съответно 54.5 и 36.5%), докато при ромската етническа група най-висок е относителният дял на работещите - 34.0% Делът на бедните пенсионери сред ромите са едва 8.9 на сто.
Образователното равнище оказва силно влияние върху риска от бедност независимо от етническата принадлежност - и при трите основни етнически групи с нарастване на образователното ниво рискът от бедност за работещите лица намалява, коментират социолозите.
Бедни роми - висшисти няма
Рискът от бедност за хората с начално и без образование е 18 пъти по-висок в сравнение с риска от бедност при висшистите от българската етническа група и над 80 пъти за турската етническа група. При интервюираните, определили се като роми - близо две трети от притежаващите начално образовмание и необразованите са бедни, докато сред ромите висшисти няма нито един беден. Средно за страната делът на висшистите сред бедните е 3.2 на сто.
В изследването е включена и анкета за социалните лишения, които търпят гражданите, включваща 13 въпроса към семейството и отделно към неговите членове - покриване на режийни разности, топлина в жилището, редовно обновяване на гардероба, възможност за почивка и културни прояви, развлечения, срещи с приятели.
От резултатите й следва, че над 40% от семействата не могат да посрещнат неочаквани финансови разходи - неотложен ремонт на жилището или колата, смяна на хладилник или пералня, внезапно заболяване. Близо 44 на сто не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома, 40 на сто - да сменят старите си мебели. Една пета не могат да си позволят риба или месо през ден, също толкова - да поддържат нормална температура в жилището си.
Ограничения в 7 от 13 показателя имат 13.1% от българската етническа група, 21.4% от турската и 59.3% от ромския етнос.
Близо една четвърт от българите са под прага на бедността
През 2022 г. линията на бедност общо за страната e 525.92 лв. средномесечно на член на домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 1.572 млн. души или 22.9% от населението на страната.
Най-висок е относителният дял на бедните сред самотно живеещите на възраст над 65 години (61.3% за 2022 г.) и самотно живеещите жени - 56.2% за 2022 г. Сред едночленните домакинства рискът от бедност при жените е с 21.9 процентни пункта по-висок, отколкото при мъжете. За самотно живеещ над 65 години рискът от бедност се повишава с 35.4 процентни пункта.