През второто тримесечие на 2014 г. средната брутна работна заплата е нараснала с 2,6% и е достигнала размер от 817 лв. за разлика от първото тримесечие на годината. Разгледано по-детайлно обаче се наблюдава намаляваща тенденция на стойността на средното трудово възнаграждение от април до юни.
През четвъртия месец на годината то е 834 лв., през май – 816 лв., а през юни – 802 лв. Това показват предварителните данни на Националният статистически институт (НСИ) за разглеждания период.
За разлика от второто тримесечие на 2013 г., през месеците от април до юни се наблюдава ръст на средната работна заплата в размер на 2,3%. Най-голямо увеличение има в секторите „Добивна промишленост“ (с 8,8%), “Административни и спомагателни дейности” (с 6,9%) и „Хуманно здравеопазване и социална работа“ (с 5,4%).
През периода април – юни 2014 г., за разлика от януари – март същата година, най-сериозно увеличение на средната брутна работна заплата има в секторите „Финансови и застрахователни дейности“ (с 9,4%), „Образование“ (със 7%) и „Строителство“ (с 5,1%).
От друга страна националната статистика показва, че най-високо средномесечно трудово възнаграждение през второто тримесечие на настоящата година има в областта на създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения. Заетите в нея лица получават средно по 1767 лв. месечно.
На второ място е секторът на „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива”. Там средната стойност на брутната заплата е в размер на 1596 лв. След това се нарежда „Финансови и застрахователни дейности” с 1 585 лв. на месец.
На другия полюс с най-ниско средно заплащане са работещите в секторите „Хотелиерство и ресторантьорство” (с 566 лв.), “Административни и спомагателни дейности” ( с 571 лв.) и „Други дейности” ( с 573 лв.).
Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през второто тримесечие на 2014 г. в обществения сектор нараства със 7.4%, а в частния сектор- с 0.6%.
Данните на НСИ за второто тримесечие на 2014 г. показват ръст на наетите лица по трудово и служебно правоотношение. Те се увеличават с 84,2 хил. души, което е с 3,8% повече спрямо края на март месец. Към края на месец юни всички официално наети на работа хора са 2,30 млн. души.
По отделни сектори най-голям ръст има на работещите в икономическите дейности със сезонен характер. Към тях влизат „Хотелиерство и ресторантьорство” (с 56.5%), „Култура, спорт и развлечения” (с 19.3%), и „Селско, горско и рибно стопанство” (със 7.4%). За разлика от това най-сериозен спад на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в дейност „Образование”- с 2.4%.
В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост” и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети” - съответно 21.4 и 16.9%.
Изчисленията на националната статистика показват спад с 0,2% на наетите по трудово и служебно правоотношение в края на юни месец 2014 г. спрямо същия период на миналата година. Общо намалението е с 5,2 хил. души. Най-забележим е бил спадът в областите „Административни и спомагателни дейности“ (с 15.1 хил.), „Строителство” (с 3.5 хил.) и „Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване” (с 2.0 хил.).