Средната стойност на сделките по сливания и придобивания се повишава с 12%

22.03.2016 | 18:00
по статията работи: Десислава Маданска
При всеки втори контракт купувачът и продавачът са от една и съща страна, като това е най-видимо за България
Средната стойност на сделките по сливания и придобивания се повишава с 12%

Спад от 1,8 на сто отбелязват сделките по сливания и придобивания (M&A) през миналата година в Централна и Югоизточна Европа, достигайки до 1281. Средната стойност на реализираните сделки е осезаемо по-висока и това се отразява на стойността на целия пазар, който нараства с 12% спрямо предходната 2014 г., като така стойността на общия обем сделки се равнява на 43,1 млрд. долара Това става ясно от годишното издание на M&A Барометъра на EY.

Кои са най-атрактивните пазари?

За трета поредна година първото място се оглавява от Турция, реализирайки през миналата година общо 312 сделки. Също традиционно, Полша и Чехия заемат второ и трето място в класацията, затваряйки съответно 278 и 185 сделки.

Шест от страните в региона отбелязват ръст на сделките. Това са Турция, Словения, Словакия, Полша, Унгария и Гърция. Значително по-малко са сделките в Румъния (32%) и Хърватска (30%). В България са общо 50 сделки, което е със 17%  по-малко спрямо 2014 г. Интересно е, че в Сърбия, въпреки че реализираните на брой сделки намаляват, размерът на пазара бележи най-висок растеж в региона  – от 200 милиона долара през 2014-та, нараства до 900 милиона долара през 2015-а, става ясно от данните в доклада.

Колко е голям пазарът?

Общата стойност на оповестените сделки за миналата година е 43,1 млрд. долара, което е ръст от 12 на сто на годишна база. Причина е увеличаващата се средна стойност на сделките през годината. Стойността на сделките нараства, нараства и стойността на целия пазар, отчитат експертите.

Турция, Полша и Чехия са най-големите пазари в региона в стойност - съответно Турция с 10,8 млрд. долара, Полша с 7,6 млрд. долара и Чехия с 7,2 милиарда долара. Близо 1 млрд. долара – пък е стойността на българския М&A пазар. През 2014 стойността на пазара е 1,27 млрд. долара.

Сделките – стратегически или финансови?

В доклада се посочва, че 2015 е годината на стратегическите инвестиции. 78% от всички сделки в ЦИЕ са именно такива. Най-висок дял на стратегически сделки отбелязва Хърватска - 96%, Сърбия - 93% и Словакия - 86%. Финансовите сделки са най много в Унгария и България, съответно 38% и 30%.

По-малко чужди инвеститори

Експертите отчитат, че през миналата година са регистрирани множество сделки от местен характер - при 49% от всички сделки в ЦИЕ, продавачът и купувачът са от една и съща държава. Тази тенденция е най-силна у нас в България – 67%, а също и в Унгария -61% и Сърбия 60%.

Турция и Чехия реализират най-много изходящи сделки (това са тези сделки, реализирани от турски и чешки инвеститори в други страни) –всяка по 38 сделки, следвани от Полша с 30 сделки. Чисто пропорционално най-много са изходящите сделки в Хърватска 33% и Чехия 21%. Входящите сделки (тези, които са привлекли чужди инвеститори) са най-много в Словакия - 63% и Румъния - 60%.

ИТ, производство и услуги са най-атрактивните сектори през 2015

184 или 14% от всички затворени сделки са в сектора на информационните технологии. 167 са сделките в сектор производство и 121 в сектора на услугите. Най-големите сделки като стойност се случват в банково-финансовия сектор.

Откъде са инвеститорите

Въпреки че близо половината от сделките в региона са с местен характер, при които и купувачите, и продавачите са от една и съща страна, общият брой на инвеститорите от Западна Европа и тези от други континенти, са повече в сравнение с инвеститорите от ЦИЕ. В региона идват най-много вложения от САЩ, Германия и Великобритания. САЩ затваря 62 сделки, Германия 49 и Великобритания 45.

M&A пазара в България  

„Тенденцията в световен план е сделките по сливания и придобивания да са част от устойчивата стратегия за растеж на компаниите в дългосрочен план. През последните години в България виждаме стабилизирани развиващи се бизнеси, за които има интерес от международни инвеститори. Българските компании също търсят възможности за експанзия на нови пазари“, коментира Диана Николаева, съдружник и лидер на отдел ”Консултации по сделки“ в EY България.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...