Средно с 15% се увеличават националните прагове за обществените поръчки

12.04.2012 | 13:10
по статията работи: Теодора Пенева
Приеха на второ четене промените в Закона за обществените поръчки
Средно с 15% се увеличават националните прагове за обществените поръчки
Снимка: Sxc.hu

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП), информираха от пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

Законопроектът за изменение и допълнение на ЗОП е изготвен в изпълнение на втория етап от Концепцията за промени в законодателството по обществени поръчки през 2011 г. Правителството одобри тази Концепция на 12 януари тази година.

Промените са изготвени съгласно изискванията на европейската Директива, уреждаща възлагането на обществени поръчки в областта на отбраната и сигурността. Новите правила ще обхващат няколко групи поръчки.

Те са съответно доставка на военно оборудване, доставка на специално оборудване, строителство и услуги, пряко свързани с военно и специално оборудване и със специфични военни цели, както и специализирани строителство и услуги, свързани с класифицирана информация.

Новият ред по ЗОП ще се прилага за обществени поръчки за 4 млн. лв. и повече без ДДС в областта на строителството и за доставки, услуги и конкурси за проекти с праг 400 хил. лв. без ДДС. Правилата важат за всички възложители, когато предметът на поръчката е в областта на отбраната или на сигурността. Средно с около 15% се увеличават националните прагове.

В съответствие с Директивата поръчките в областта на отбраната и сигурността ще се възлагат чрез ограничена процедура и процедура на договаряне с обявление. Не се предвижда открита процедура. Състезателен диалог и договаряне без обявление могат да се прилагат само при наличие на регламентирани основания.

Три нови групи специфични изисквания уреждат готвените промени в закона. Те са свързани с отбраната и сигурността и се отнасят до опазването на класифицираната информация на всеки етап от поръчката, до гарантирането на сигурността на доставките и до правилата за избор на подизпълнители.

В тези случаи участниците трябва да докажат възможностите си за износ, трансфер или транзит на стоките, които са предмет на поръчката, както и на допълнителен капацитет при криза.

С промените се прецизират разпоредбите за отговорността и последиците при възлагането на договори чрез Централния орган за обществени поръчки (ЦООП). Институцията носи отговорността за сключване на рамково споразумение, а възложителите - за отделните договори.

Въвеждат се и допълнителни облекчения за специализирани предприятия и кооперации на лица с увреждания при участие в обществени поръчки.

Обжалвания могат да бъдат отправени пред Комисията за защита на конкуренцията и пред Върховния административен съд.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...