Лидерите на страните членки на Г-8 – Япония, Германия, Великобритания, САЩ, Франция, Канада, Италия и Русия - се събраха в японския град Тояко. На срещата ще присъстват лидери на африканските държави, както и представители на Китай.
Въпреки високите очаквания за срещата, анализаторите прогнозират, че няма да се вземат категорични решения относно най-актуалните проблеми. Сериозните опасения за пасивност и липса на смелост за драстични промени се обясняват с недостатъчната активност и желание за категорична промяна от страна на водещите сили като САЩ, Великобритания, Франция и Япония.
Най-оживената тема, обсъждана в Тояко, са климатичните промени, предава AP. Желанието на представителите на ООН е фокусът да падне върху усилията за съкращаване на парниковите газове, като от
жизнена необходимост е Китай и Индия да бъдат ангажирани активно в дискусиите. Все още не е ясно дали държавите ще са съгласят с изпълнението на амбиционната цел за съкращаване на емисиите
въглероден диоксид с 50% до 2050 година.
Напрежението около цените на петрола провокира натиск от страна на лидерите на Г-8 върху големите производители на петрол да увеличат доставките и така да бъде овладяно драстичното поскъпване.
Цената на барел петрол достигна поредното си рекордно ниво от 145.85 долара в четвъртък.
Успоредно с това се предвижи и въпросът за подобряване на енергийната ефективност, както и разработването на алтернативни източници на енергия.
Срещите в Тояко целят да насочат вниманието на държавите от Г-8 към проблемите на Африка. Осем африкански лидери присъстват в Япония и участват в разговорите. От срещата на най-високо равнище се
очакват решения на проблемите с доставките на храни, заразните болести и икономическото развитие на страните от Африканския континент.
В неделя и Папа Бенедикт XVI призова страните от Г-8 да помогнат на хората от най-бедните региони на света. Той припомни на световните лидери за поетите ангажименти след предишната среща на върха на организацията. Миналата година акцентът на срещата на Г-8 беше беше насочен към решаване на проблемите на крайната бедност, глада, болестите и неграмотността.