Сривът на руската рубла може да окаже сериозен негативен ефект върху девет държави, които имат засилени икономически отношения със страната. Заплахата за тях се дължи най-вече на това, че много от техните граждани работят в Русия и превеждат парите си от там, пише „Гардиън“.
От изданието наблягат на това, че негативният ефект ще е най-значителен за съседните на руската държава страни. Голяма част от парите в тях идват от техни гастарбайтери в Русия. Това се отнася най-вече за Таджикистан, Киргизия, Молдова, Армения, Грузия, Узбекистан, Украйна, Литва и Азербейджан.
Изчисления на Световната банка показват, че през настоящата година тези страни могат да загубят над 10 млрд. долара. Сериозният спад на рублата вече оказа влияние върху валутата на Туркменистан и доведе до нейното обезценяване. Експерти смятат, че има предпоставки този негативен ефект да се разпростре и върху други държави в региона.
По последни данни значителна част от икономиките на въпросните държави се дължат на парични преводи на техни емигранти. Това се отнася за 42% от икономиката на Таджикистан, 31,5% - от тази на Киргизия, 25% - на Молдова, 21% - на Армения, 12% - на Грузия, 12% - на Узбекистан, 5,5% - на Украйна, 4,5% - на Литва и 2,5% - на Азербайджан.
Миналата седмица тенденцията на спад на руската рубла продължи. Според данните на тогава еврото поскъпна с 82 купейки и удари 77,81 рубли. Спрямо американския долар валутата е поевтиня с 69 копейки. Така доларът се търгуваше за 65,94 рубли.
Междувременно от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) сериозно орязаха прогнозата си за растежа на руската икономика през 2015 г. От институцията вещаят сериозен срив на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната с 4,8 на сто до края на настоящата година.
Според доклада от септември 2014 г. този спад беше далеч по-малък – в рамките на 0,2%. От ЕБВР обаче коментират, че сериозно занижената прогноза се дължи на поевтиняването на петрола, както и на наложените на Москва санкции от западните държави.