Сривът на турската лира обрича на глад и 97% от населението на Сирия

13.12.2021 | 10:45
по статията работи: econ.bg
Тъй като турската лира сега е основната валута в района, неотдавнашното й девалвиране причини множество проблеми на хората, живеещи там
Сривът на турската лира обрича на глад и 97% от населението на Сирия
Снимка: под лиценза на creative commons

Мохамед ал Дебек, учител в Северна Сирия, стачкува: девалвацията на валутата в съседна Турция намали стойността на заплатата му с две трети. Неговият град Ал-Баб се намира в северен район на разкъсана от война Сирия, която през последните години де факто се превърна в турски протекторат, пише АФП.

Тъй като турската лира сега е основната валута в района, неотдавнашното й девалвиране причини множество проблеми на хората, живеещи там.

„Заплатата ми през 2017 г. беше 160 долара, но днес е около 50 долара“, каза 33-годишният мъж пред АФП. Заплатата му едва стига да си плати наема. Анкара не само има военен контрол над граничния регион, но повечето от предлаганите на пазарите продукти и дори мобилният оператор също са турски.

Райони в Северна Сирия, управлявани от подкрепяни от Турция бунтовнически групи, приеха лирата като основна валута миналата година, заменяйки силно обезценената сирийска лира.

Турската лира е загубила 45 процента от стойността си спрямо долара само тази година и покупателната способност на жителите в Сирия е намаляла драстично.

„След срива на лирата бях принуден да си търся втора работа след часовете в училище“, каза той. Новата му следобедна работа в книжарница му носи още 40 долара, но и те не са му достатъчни, за да може да свърже двата края.

Турция управлява пряко няколко области в Северна Сирия и, за да затвърди присъствието си в района, инвестира сериозно в образованието, здравеопазването и други сектори.

Неотдавнашен доклад на ООН за хуманитарната ситуация установява, че "97 процента от населението, дори и тези, които имат работа, живеят в крайна бедност".

Инфлацията в Сирия расте също толкова бързо, колкото и в съседна Турция, като основните хранителни продукти като хляб се продават на рекордни цени и покупателната способност е най-ниската досега. А когато цената на една торба хляб спре да расте, казват местните, количеството хляб вътре намалява.

Хана ал-Ясбу, 36-годишна жена, останала вдовица при въздушен удар преди пет години, днес живее в лагер за разселени от войната хора. Тя обикновено печели около 20 турски лири на ден, като прибира жито и картофи, достатъчно, за да стопли и нахрани петте си деца.

С дневния си доход от близо само долар и половина, Хана трябва да обикаля по села в провинцията, за да намери дърва за огрев. „Мечтая си да имам 50 лири на ден, за да купувам храна за децата си, за да ги храня, за да не спят гладни“, каза тя. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...