На търга за продажбата на петролната рафинерия в Белград "Рафинерия нафте Белград" /РНБ/ най-добра оферта е представила гръцката компания "Неокимики", която за 70 % от компанията предлага 16,38 милиона евро и 15 милиона евро инвестиции, пише сръбският вестник "Блиц".
Тръжната комисия обаче все още не е обявила победителя. "Блиц" e научил, че причината е документ от Министерството на финансите, според който тази гръцка компания е заподозряна за пране на пари. По този повод сръбският министър на икономическите отношения с чужбина и координатор на Министерството на финансите Милан Париводич е получил протестни писма от гръцкия външен министър и посланика на Гърция в Белград. Компанията "Неокимики" е сериозна и реномирана фирма, чиято стойност на Атинската борса е над 1 милиард евро и е почти невероятно срещу нея да има обвинения за пране на пари. Източник на "Блиц", близък до сръбското правителство, казва, че този странен случай е свързан с предстоящата смяна на властта в страната и борбата, която в тази връзка се води за завоюване на бъдещи сфери на интереси. Особено интересно е, че офертата на "Неокимики" за завода "ФАМ" в Крушевац /те бяха класирани на второ място/ не беше проблемна, докато в случая с офертата за Рафинерията в Белград, където гърците са най-добри, изведнъж се появява спорният документ уж за пране на пари, обяснява източникът.
За закупуване на белградския производител на масла оферти са представили и две български фирми – "Европетролеум", която е предложила 13,23 милион евро и 15,38 милиона евро инвестиции и "Приста ойл", чиято оферта е за 11,52 милиона евро и 4,62 милиона евро инвестиции.
Източникът на "Блиц" твърди, че представителите на тези български компании имат сериозна опора в сръбското Министерство на икономиката /сред някои съветници на министър Предраг Бубало/, както и в самата Агенция за приватизация. Дали това е истина и защо се забавя обявяването на победителя в търга за Рафинерията в Белград са въпроси, на които изданието не е успяло да получи отговор както от сръбското правителство, така и от Агенцията за приватизация.
Синдикатът в Рафинерията в Белград обвини правителството на Сърбия, че пречи на провеждането на търга заради нечии частни интереси. "Заради нечии частни интереси ще бъде променено класирането на фирмите, представили оферти или, което е по-вероятно, търгът ще бъде анулиран, тъй като законовият срок за определяне на класирането изтича на 3 януари", каза Зоран Ковачевич, председател на синдиката и член на тръжната комисия.
"Намеренията ни със сигурност не са търгът да се провали. Това е всичко, което мога да кажа за момента", каза Раде Шевич, директор на сектора за връзки с обществеността в Агенцията за приватизация./Източник: БГНЕС