Сръбското "Кремиковци" държи година и половина работниците си без заплати

20.03.2012 | 13:01
по статията работи: Петя Бързилска
Над 200 работници от "Магнохром" са тръгнали пеша към Белград
Сръбското "Кремиковци" държи година и половина работниците си без заплати
Снимка: Sxc.hu

Над 200 работници от металургичното предприятие "Магнохром" в сръбския град Кралево започнаха стачни действия в посока Белград. Те настояват да им се изплатят 18-те заплати, които все още не са получили, предаде радио Б92.

Искането е представено директно пред сръбското правителство. Работниците считат, че заради процедурата по приватизация на "Магнохром" предприятието е доведено до сегашното тежко финансово състояние. Според протестиращите правителството е взело пари за приватизация, но не си е свършило работата.

Работниците са тръгнали пеша, като смятат, че до няколко дни ще успеят да се доберат до столицата. При положение, че някой им осигури автобуси, то още днес (20 март), в ранния следобед ще успеят да стигнат до правителствената сграда и ще поискат на място изплащане на надниците си.

"Предлагат ни акции вместо заплати, а никой не казва каква е стойността на акциите. "Магнохром" е затрито, то не струва нищо на борсата. Дори държавата не може да гарантира съдбата на предприятието. Искаме правителството да ни плати и да стабилизира фабриката", каза Душан Вукадинович, член на комитета на протестиращите.

Любопитен факт е, че съдбите на българския металургичен комбинат "Кремиковци" и сръбския "Магнохром" са доста сходни.

И двете производства са приватизирани, а в миналото са били собственост на компанията "Глобал стийл" на братята-магнати - индийците Митал. През 2005 година тя купува от "Финметалс холдинг" на Валентин Захариев намиращият се близо до София комбинат. 2 години по-късно братята Прамод и Винод придобиват и сръбския гигант "Магнохром" за сумата от 1.2 млн. евро (по данни на местната агенция за приватизация). За фалит се говори още от осъществяването на сделката. Преди да бъде закрит, в завода се произвеждат огнеупорни материали и електротермични продукти

Притиснат от големите дългове родният "Кремиковци" спира работа през месец декември 2008 г. На 15 май следващата година е прекъснато газоподаването. Спряни са коксохимичните мощности, за които е необходимо непрекъснато газоподаване. Следват няколко години на опити за продажба и намиране на нов собственик, които се увенчават с успех в края на миналата година. На 12 април 2011 г. от трети опит беше продаден спрелият комбинат. Цената на сделката беше 316 млн. лв.

По-интересно стана няколко дни по-късно, когато беше оповестено, че новият собственик Лъчезар Варнаджиев е на 26 години и е платил за покупката изцяло с пари на Първа инвестиционна банка (ПИБ). Мистерията се допълни от репортаж, според който всички роднини и познати на новия собственик на комбината научили за неговия бизнес успех от телевизията. Родителите на младия човек дори не подозирали, че той изобщо се занимава с бизнес.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...